İstifa vakti gelmişHangi işaretleri gördüğünüzde işten ayrılmalısınız? İşte iş değiştirmenizi gerektiren 8 neden ..

26.09.2007 15:40 Çok büyük umutlarla bir işe girdiniz. Parası iyi, sosyal hakları güzel, çalışma şartları uygun. Hem kendinizi geliştirebiliyor, hem de iyi sonuçlar alıyorsunuz.
Ancak belirli bir zaman sonra bazı değişikilikler olmaya başladığınızı farkediyorsunuz. Çalışma arkadaşlarınız, müdürleriniz, işin şekli, şirketteki konuşmalar, astlarınız, üstleriniz... Yanlış giden birşeyler olduğu muhakkak.
Fortune, iş yaşamında karşılaşılan zorluklardan yola çıkarak bir işten ayrılma rehberi hazırladı ve 'hangi işaretleri gördüğünüzde işten ayrılmalısınız?' sorusuna yanıt aradı. Ortaya sekiz maddelik bir rehber çıktı...

ŞİRKETLE UYUŞAMIYORSAN
Kişisel değerlerin şirketle uyuşmuyor. Eğer çalışma arkadaşların dürüst değil ve yasal veya ahlaki değerleri önemsemeden iş yapmaya odaklanıyorsa, Enron tipi bir skandal şirketi karaya vurdurmadan önce ayrılmaya bak.

PATRONUNLA BİRBİRİNİZİ SEVMİYORSANIZ

Eğer patronun asla senin fikrini sormuyor, seninle sohbet etmiyor ve bir öğle yemeği yemiyorsa; sen de onun fikirlerini beğenmiyor, davranışlarını onaylamıyorsan günlerin sayılı demektir. En iyi kovulmadan işten ayrılmak...

ÇALIŞMA ARKADAŞLARIN SENİ SEVMİYORSA

Kendini izole edilmiş ve yapılan organizasyonlardan dışlanmış hissediyorsan bunlar çok kötü işaretler.

YETENEKLERİNİ GÖSTEREBİLECEĞİN GÖREVLER VERİLMİYORSA

Eğer tüm iyi işlerin diğerlerine verildiğini, buna karşılık sana çok daha düşük profilli işlerin verildiğini görüyorsan bu durum sana bazı şeyler anlatmalı. Benzer şekilde patronun senin değerlendirmelerine güvenmiyorsa, yine başın belada demektir.

SORUNLU İŞLER HEP SANA KALIYORSA

Herkes sıradan ve rutin işlerini yapıyor, buna karşılık sana kimsenin istemediği işler veriliyorsa alarm zilleri çalıyor demektir.

TOPLANTILARA DAVET EDİLMİYORSAN

İş arkadaşlarının çağrıldığı toplantılara davet edilmiyorsan maalesef senin düşüncelerine değer verilmiyor demektir. O şirkette daha fazla kalmanın anlamı yok.
SENİN SEVİYENDEKİ HERKESİN OFİSİ VAR.SENİN YOKSA
İş yerinde ünvanın ne olursa olsun, çalıştığın alan organizasyondaki gerçek statün hakkında ipucu verir. Eğer senin ayarındaki insanların pencereli ofisleri var ve sana, gerekçesi ne olursa olsun, daha kötü bir yer öneriliyorsa masanı toplamaya başlamanda fayda var.
İŞE GİTMEK KABUS GİBİ GELİYORSA
Eğer işyerine gitmek sana kabus gibi geliyor ve midene ağrılar giriyorsa, ayrılma zamanı gelmiştir. Hatta sağlığına daha fazla zarar vermeden bunu bir an önce yapmakta fayda var.
Fortune alintidir