Irak'la Türkiye arasında terörle mücadelede işbirliğini kapsayan anlaşma yarın imzalanacak. Anlaşmanın sıcak takip ve teröristlerin iadesini de kapsaması bekleniyor.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye ile Irak arasında imzalanacak olan Terörle Mücadelede İşbirliği Anlaşması'nın teknik detaylarını ele almak üzere Türkiye'de bulunan Irak İçişleri Bakanı Cevad Bolani ile görüştü. İçişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen ve iki ülke İçişleri Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmenin ardından İçişleri Bakanı Atalay, konuk İçişleri Bakanı'nı uğurladı. Atalay, gazetecilerin herhangi bir açıklama yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine yarın
geniş bir basın toplantısı düzenleyeceklerini ifade etti.

Görüşmelere katılan Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Aydın Halid ise gazetecilerin soruları üzerine Türkiye ile Irak arasında terörle mücadelede işbirliği anlaşması konusunda anlaşma sağlandığını, yarın genel konuları içeren geniş bir anlaşmaya imza atılacağını belirtti. Anlaşma konusunda herhangi bir sorun yaşanmadığını belirten Halid, şu anda anlaşmanın tercüme aşamasında olduğunu bildirdi. Halid, bir gazetecinin, anlaşmanın sıcak takip ve teröristlerin iadesini de içerip içermediği sorusu üzerine, genel ve kapsamlı bir anlaşma imzalayacaklarını ve bu konuların da anlaşma içinde yer alacağını ancak kaç teröristin iade edileceği konusunun ayrı bir iş olduğunu söyledi. Irak İçişleri Bakanı Bolani'nin Türkiye'ye imza için geldiğini söyleyen Halid, herhangi bir problem yaşanmadığını ifade etti.

İHA