BBP idamı geri getirecek
ANKARA (İHA) - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Metin Gündoğdu, idam cezasının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini öne sürerek, BBP iktidarında idam cezasının geri geleceğini bildirdi.

9 yaşına kadar olan çocukların ırzına geçme, öldürme ve vatana ihanet suçunu işleyenler için idam cezasını geri getirmeyi istediklerini belirten Gündoğdu, yeni Anayasa'nın Türk milletinin değerlerine göre hazırlanması gerektiğini ifade etti. Gündoğdu, hükümetin yeni Anayasa taslağını hazırlarken toplumsal birlikteliği sağlayıcı hareket etmesi gerektiğine işaret etti.

Gündoğdu, "Kişilerin düşüncesine, görüşüne ve etnik kimliğine göre Anayasa taslağı hazırlanmaz. Ülkemizin acilen sivil ve milleti kucaklayıcı, toplumsal huzuru sağlayan bir Anayasa'ya ihtiyacı vardır. İktidar Anayasa taslağı hazırlarken toplumsal birlikteliği sağlayıcı hareket etmeliydi. Her kesimden, konusunda uzman, farklı görüşlere sahip kişiler de taslak hazırlanırken yapılan toplantılara temsilci adıyla çağırılmalıydı. Temsilciler ise toplumun çeşitli kesimleriyle konuları paylaşmalı ve gerginlik
azalmalıydı. Mevcut Anayasa toplumsal mutabakatı sağlamıyor" dedi.
İdam cezasının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ileri süren Gündoğdu, BBP iktidarında idam cezasının geri geleceğini taahhüt etti. Gündoğdu, 9 yaşına kadar olan çocukların ırzına geçme ve öldürme ve vatana ihanet suçunu işleyenler için idam cezasını geri getirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.