Sakrozy'den Küstah Oturuş


Türkiye'nin AB'ye üye olmaması için elinden geleni ardına koymayan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy şimdi de Erdoğan'ın karşısındaki oturuş tarzıyla tepki çekti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu sürekli dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'ye "Fransa, bu konuda daha önce attığı imzalara sadık kalmalı" dedi. Sarkozy de, Ermeni sorunu nedeniyle Ankara ile Paris arasında yaşanan soğukluğun giderilmesini istedi.

Önceki akşam New York'ta, Sarkozy'nin kaldığı Mandarin Oteli'nde gerçekleşen 1 saatlik görüşmede ikili ilişkiler ve Türkiye'nin AB üyelik süreci üzerinde duruldu. Fransa Parlamentosu'nda alınan ve Ermeni soykırım iddialarının inkarını suç kabul eden yasa nedeniyle Türkiye'nin Fransa ile ekonomik ve askeri alanlarda işbirliğini dondurmasından rahatsız olduğunu ortaya koyan Sarkozy Erdoğan'a, "İkili ilişkilerimizi diğer konulardan ayırarak her alanda geliştirmeliyiz" talebinde bulundu.

Erdoğan ise, Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olan tutumunu dolaylı biçimde gündeme getirerek "Fransa gibi tarihi dostluk ilişkilerinin bulunduğu bir ülkeden attığı imzaya sadık kalarak Türkiye'nin AB üyelik sürecini desteklemesini bekliyoruz" mesajını verdi.

Sarkozy bu görüşmede, daha önce defalarca yinelediği Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğu görüşünü bu kez gündeme getirmezken, Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'i kısa süre içinde Türkiye'ye göndereceğini belritti.

OTURMA ŞEKLİ TARTIŞMASI

Sarkozy'nin, Erdoğan ile yaptığı görüşmede gazetecilerin görüntü alması sırasındaki oturma şekli de tartışma yarattı. Görüşmelerde bacak bacak üstüne atmanın normal olduğunu, ancak Sarkozy'in bunu abartığı belirtilirken, "Bunda bir art niyet var mı yok mu tam olarak belli değil. Ama Sarkzoy göreve geldikten sonraki Türkiye için bakış açısı bilinince art niyet aranabilir. Şık bir oturma tarzı değil." denildi.

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, bir ABD gezisi sırasında dönemin Başkanı Billy Clinton ile ilginç bir görüntü vermiş ve bu Türkiye'de tartışma konusu olmuştu. Bu fotoğrafta, Beyaz Saray'daki görüşme odasında, Ecevit ceketi ilikli ayakta dururken, Clinton karşısına geçip koltuğun ucuna oturup bacak bacak üstüne atmıştı.
aktif haber