Vur-Kaç Hattında Türkiye VarNewsweek: "İsrail-İran savaşı hazırlıkları sürüyor, olası savaşta İsrail F16’larının Türkiye’yi kullanabilir."
İsrail’in 2 hafta önce gerçikleştirdiği Suriye hava sahası ihlalinin, 2008 yılında İran’a açacağı savaşın hazırlıklarının bir parçası olduğu yorumları kulaktan kulağa dolaşıyor. Newsweek dergisinin haberine göre olası İsrail-İran savaşında, İsrail jetleri radardan kaçmak için Türkiye hava sahasını kullanmak zorunda kalabilir. ABD’de yayınlanan derginin haberinde Washington’ın nükleer silah peşindeki İran’ı durduracak bir savaşı göze alacak durumda olmadığı, bu nedenle İsrail’in tek başına hareket kararı aldığı belirtildi.
Haberde, ABD’li emekli albay ve savaş stratejileri uzmanı Sam Gardiner’in çalışmalarına da yer verildi. Gardiner’a göre hem İran hem de İsrail, savaş hazırlığına birkaç ay önce başladı. İsmi açıklanmayan İranlı bir yetkilinin, savaş durumunda kullanılmak üzere her bakanlıkta kriz komitelerinin kurulduğunu, radyo ve televizyonlara paket savaş programları hazırlama talimatı verildiğini, elektrik ve su kaynaklarının kullanım planıyla birlikte İran ordusunun hazırlıklarının hızla sürdüğünü söylediği belirtildi.
Nihai hedefini İsrail’in “haritadan silinmesi” olarak belirleyen İran’ın nükleer bomba üretmesi, Tel Aviv için en büyük tehlike olarak kabul ediliyor. İsrail İstihbarat Servisi MOSSAD’ın eski Başkanı Danny Yatom’a göre, İsrail F15 ve F16’larının öncelikli hedefi nükleer tesisler olacak.

OLMERT SICAK BAKIYOR

Suriye ve Hizbullah, İran ile birlikte saldırsa ve İsrail kesin başarı sağlanamasa da “Nükleer İran” şıkkını tasviye ettiği için İsrail amacına ulaşmış olacak. Habere göre, Suriye saldırısının ardından yapılan anketlerde oyunu artırdığı belirlenen Başbakan Ehud Olmert, yıl sonuna kadar nükleer faaliyetlerini durdurmayı kabul etmemesi durumunda 2008’te başlayacak savaşa sıcak bakıyor.
aktif haber