Rakı İçmiyor Ama...


Resmi büyütmek için tıklayın Wall Street Journal, Erdoğan Röportajı Yayınladı. Ahmet Ertegün'ün 'Rakı İçmeseler de 'Erdoğan'ın Dürüst Olduğuna ve Türkiye'yi İlerletecek Usta Ellere Sahip Bulunduğuna İlişkin Sözlerine Yer Verdi.


-Wall Street Journal gazetesi, Başbakan Erdoğan ile yapılan bir röportajı yayınladı, bir süre önce vefat eden Ahmet Ertegün'ün "rakı içmeseler de" Recep Tayyip Erdoğan'ın dürüst olduğuna ve Türkiye'yi ileriye yönlendirecek usta ellere sahip bulunduğuna ilişkin sözlerine yer verdi.

-Başbakan Erdoğan'ın Türk ekonomisini önceki başbakanlardan daha iyi yönettiğini savunan gazeteci Robert Pollock, Erdoğan'ın Atatürk'le ilgili sorusuna verdiği "Olmuştur, yaşanmıştırÂ… bir dönemin ürünüydü" biçimindeki yanıtların laiklere daha az güven verebileceğini kaydetti.


NEW YORK (ANKA) – The Wall Street Journal gazetesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Atatürk döneminin ürünüydü" dediğini yazdı. Başbakan Erdoğan'ın Türk ekonomisini IMF'ye bağlı laik seleflerinden daha iyi idare ettiğini belirten WSJ, bir süre önce vefat eden ünlü Türk prodüktör Ahmet Ertegün'ün "Rakı içmezler ama, Erdoğan dürüst ve Türkiye'yi ileriye yönlendirecek usta ellere sahip" sözlerine yer verdi.

The Wall Street Journal gazetesi yazarlarından Robert L.Pollock New York'ta BM toplantıları dolayısıyla bulunan iki başbakanla yaptığı iki söyleşiyi "Haftasonu Söyleşileri" bölümünde yayınladı. BM toplantıları dolayısıyla Müslüman dünyasının en ilginç iki hükümetinin, Irak ve Türk hükümet başkanlarıyla röportaj olanağı bulduğunu kaydeden Pollock, Başbakan Erdoğan ile söyleşisine "Atatürk'ten Sonra" başlığını attı.

Erdoğan'ı "hareketli" gördüğünü anlatan Pollock, "Gerçekte, bir yıl önce Washington'da yaptığım röportajda gördüğümden daha genç görünüyordu. Belki seçim zaferi politikacıya böyle yansıyordu" dedi. Recep Tayyip Erdoğan'ın endişelenmesi için nadir görülen nedenler bulunduğu belirtilen yorum şöyle devam etti:

"Kendisi Türkiye'de benzeri görülmemiş bir ekonomik büyüme patlama dönemine başkanlık ederken -İstanbul'u herhangi bir Avrupa kentinden ayırmak giderek güçleşiyordu-, hükümetinin meşruluğu ve kalıcığına ilişkin sorular peşini bırakmıyordu.

Unutulmamalı ki, çağdaş Türkiye, kamu yaşamında İslamın etkisini bastıran, geleneksel giysiyi yasaklayan ve tüm toplumun Latin alfebesiyle okuyup yazması direktifini veren Mustafa Kemal Atatürk adındaki gayretli bir çağdaşlık yanlısının eşsiz eseridir. Ülkenin laik askeri kurumları (Türkiye uzun süreden bu yana NATO'nin kilit ülkelerindendir) ve aydın sınıflar AK Parti hükümetine yönelik eleştirilerini gizlememişlerdir."

Cumhurbaşkanlığı sürecinde yaşanan krizlerden sonra Başbakan Erdoğan'ın "becerikli, cesur ve sade" bir şekilde seçim kararı aldığı belirtilen yorumda, Pollock Erdoğan'ın kendisine gururla, "Türkiye'de son 53 yılda hiçbir iktidar partisi oy oranını ikinci kez artırmamıştır" dediğini aktardı. "Birçok laik seçkinin endişelendiği gibi, o Türkiye'nin anayasal laikliğinden bir şeyler mi koparacak, ya da sadece ekonomik büyümenin ilan edilen hedeflerini izleyecek ve Türkiye'yi AB üyeliğine mi yaklaştıracak?" sorusu sorulan yorum şöyle sürdü:

- RAKI İÇMEZLER AMA ERDOĞAN DÜRÜST VE EHİLÂ… -

"Efsanevi Türk Prodüktör Ahmet Ertegün –Atlantic Records'un kurucusu, Ray Charles, Aretha Franklin, Led Zeppelin ve Yes, prodüktörlüğünü yaptıklarından bazıları- Sayın Erdoğan'ın alışılmadık destekçilerinden biriydi. Bir süre önce Rolling Stones konserinde sahne arkasında düşüp ölmeden Ertegün bana, -bir şişe rakıyla asla eğlenmeseler de- Sayın Erdoğan'ın dürüst ve Türkiye'yi ileriye yönlendirecek usta ellere sahip olduğunu söylemişti.

Başbakan'ın biz konuşurken vurguladığı konu yine tamamen ekonomiydi. 'Rekabet için engeller düşürülüyor", 'vergi oranları azaltılıyor, 'girişim serbestleştiriliyor'. Bu boş bir konuşma değil, Sayın Erdoğan kesinlikle Türkiye'nin ekonomisine, IMF'ye bağımlı laik seleflerinden daha iyi hizmet etmiştir."

Başbakan Erdoğan'ın "kamu kurumlarında ve okullarda İslami giysileri serbest bırakmak amacıyla girişilen Anayasa değişikliği konusundaki" soruları, Türkiye'de 82 Anayasası'nın değiştirilmesi çalışmalarından rahatsız olan kimse bulunmadığını ve çeşitli dünya ülkelerindeki Anayasaların kurulan komite tarafından incelendiğini anlatarak yanıt verdiğini belirten Pollock şöyle devam etti:

"Hangi ülke?... (Erdoğan) 'Başarılı olanlar' diye yanıtladı. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden alıntılar yaptı. Bu konulardaki bilgisi o düzeyde ki, İngiltere'nin 'yazılmamış' anayasasının faziletlerinden söz edebiliyor.

Süreç ve zamanlamaya gelince, bana her ne kadar parlamentodaki çoğunluklarının yeterli olduğunu söylese de, yeni belgeyi gelecek yıl halk oyuna sunmayı hedeflediklerini anlatıyor. Bu Türk politikasından bir başka tartışmalı an olabilir. Ancak Sayın Erdoğan beni hedeflerinin radikal olmadığı konusunda temin ediyor: Seçim gecesi sadece AK Parti'ye oy veren yüzde 47'nin hükümeti olmayacağımıza ilişkin bir konuşma yapmıştımÂ… Vekaleti halkın verdiği anlaşılmalıdır."

- ATATÜRK Â… HAPPENEDÂ… -


Wall Street Journal'daki röportajda Pollock, Laik Türklerin, Başbakan Erdoğan'ın "Atatürk'e ilişkin hayranlık duyduğu bir konu var mıydı ve nasıl eleştirirdi?" biçimindeki son sorusuna verdiği yanıtı daha az güven verici bulabileceklerini belirtti. Pollock'un röportajında Başbakan Erdoğan'ın Atatürk'le ilgili soruya İngilizce "happened-yaşandı" sözcüğüyle karşılık verdiğini belirtiyor. Pollack röportajını şöyle bitirdi: (Ankara Haber Ajansı) 4 saat önce.. [
kaynak:GOOGLE