Avrupa'ya adalet modeli olduk! Mahkeme - icra dosyasını, Türkler gibi internetten öğrenecek
30 Eylül 2007 Pazar 13:00İSTANBUL -AA- Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Avrupa Adalet ve İçişleri Bakanları gayri resmî toplantısına katılmak üzere Portekiz'e gitti.
Şahin, THY'nin tarifeli uçağıyla Lizbon'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını yürüten Portekiz'in başkenti Lizbon'a gideceklerini belirterek, Lizbon'da yarın ve ertesi gün AB Adalet ve İçişleri Bakanları toplantısına katılacağını kaydetti.

Bu toplantının 2 ana başlığı olduğunu ifade eden Şahin, bu başlıklardan birinin e-adalet (elektronik adalet) olduğunu belirterek, bunun “Avrupa vatandaşlarına ve şirketlere bir tıklama mesafesinde adalet” ana başlığını taşıdığını söyledi.

Toplantıda, bilişim teknolojisinin yargı hizmetlerinde kullanılmasını amaçlayan çalışmaların AB ülkelerinde ve aday ülkelerde hangi noktalarda olduğunun ortaya konacağını ve iyi örneklerin irdeleneceğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

“AB, 3 dönemdir bu konuyu gündeminde tutuyor. Amacımız, AB ülkeleri arasında elektronik adalet sistemini yaygınlaştırmak ve ileride AB ülkeleri arasında bir entegrasyon sağlamak. Bizde 7 yıl önce başlayan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) önemli bir mesafe aldı. Şu anda birçok adliyemizde bilişim teknolojisinden ciddî şekilde yararlanılıyor. Artık bir vatandaş mahkemedeki veya icra dairesindeki dosyasını, duruşma gününü öğrenebilmek için adliyeye giderek dosyasına bakmak zorunda değil. İnternet yoluyla da duruşma günü ve dosyası hakkında bilgi sahibi olması mümkün. Böyle bir uygulamanın Avrupa'da yaygınlaşmasını amaçlayan bir toplantıya katılmak için gidiyorum. Türkiye örneğini orada detaylarıyla anlatma olanağı bulacağım. Sanıyorum, Türkiye bu bakımdan önemli bir mesafe almış bir ülke. Bunun mutluluğu içindeyiz.”

ÇOCUKLARIN KORUNMASI
Şahin, toplantıda ele alınacak diğer bir konu başlığının da çocukların korunması olduğunu ifade ederek, “Dünyada çocuklara yönelik suçlar artıyor. Her yıl ortalama bir milyon çocuk kaçırılıyor, istismar ediliyor, hatta birtakım suçlara alet ediliyor. O bakımdan AB bağlamında üye ülkelerde çocukların korunması toplantısında çocuklara yönelik suçların nasıl önlenebileceği konusu ele alınacak. Bu konuda 1980'de imzalanmış olan Lahey Sözleşmesi'nin uygulamalarını bir kez daha gözden geçirme imkânı bulacağız” diye konuştu.

Portekiz'de ayrıca AB üyesi ülkelerin İçişleri Bakanları toplantısının da yapılacağını ifade eden Adalet Bakanı Şahin, “Sayın Beşir Atalay bir başka işi nedeniyle bu toplantıya katılamayacak, ancak biz bu toplantıyı da izleme imkanına sahip olacağız. Bu toplantıda da terörizmin önlenmesi ve sınır teknolojilerinde yeni yöntemlerin uygulanması başlıklı 2 önemli konu ele alınacak” dedi.

Portekiz'den Strasbourg'a geçerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün programına katılacağını da belirten Şahin, Perşembe günü yurda döneceğini sözlerine ekledi.
Şahin ve beraberindeki heyet, daha sonra Lizbon'a hareket etti.

kaynak:netgazete