Erdoğan: Teröristlere karşı kararlılığımız sonuna kadar sürecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde özellikle güvenlik güçlerinin vermiş oldukları kararlı mücadele karşısında, terör örgütünün saldırılarını sivil vatandaşları hedef alacak yöne kaydırmaya başladığını belirterek, ''Bunlar karşılığını muhakkak bulacaktır, kararlılığımız sonuna kadar devam edecektir'' dedi.
Birleşmiş Milletler (BM) 62. Genel Kurulu'na katılmak üzere gittiği ABD'den yurda dönen Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda temaslarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Başbakan Erdoğan, dün Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Beşağaç köyü yakınlarında terör örgütü PKK mensuplarının saldırısı sonucu 7'si geçici ve gönülü köy korucusu 12 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, saldırıda hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.
Bu konudaki kararlılığın kesinlikle sona ermeyeceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:
''Bunlar hiçbir zaman bizim mücadelemizi bir kısıntıya uğratmayacaktır. Bu konudaki kararlılığımız aslında teröristlerin şu andaki son çırpınışlarının da işaretidir diye inanıyorum. Son dönemde özellikle güvenlik güçlerimizin vermiş oldukları kararlı mücadele karşısında, artık sivil vatandaşlarımızı hedef alacak şekilde bu yönlere doğru, yaptıkları saldırıları kaydırmaya başladılar. Bunlar karşılığını muhakkak bulacaktır, kararlılığımız sonuna kadar devam edecektir.''

Şırnak'ta PKK vahşeti : 12 ölü


MUSTAFA ŞAN EMİN BAL Şırnak DHA

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi, Beşağaç köyünde, PKK'lı teröristler, içinde korucu ve köylülerin bulunduğu minibüsü otomatik silahlarla taradı. Şırnak Valisi Selahattin Aparı, saldırıda 7'si korucu 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yaralı iki kişi helikopterlerle Şırnak Askeri Hastanesi ile Beytüşşebap Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Beytüşşebap'a 30 kilometre mesafede bulunan Beşağaç köyü yakınlarındaki su kanalı inşaatında çalışanları taşıyan minibüs, dün saat 17.00 sıralarında köye dönerken, kırsal alandan geçtiği sırada PKK'lı bölücü teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla tarandı. Saldırıda, minibüste bulunan 7'si geçici köy korucusu 12 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.
Saldırının duyulması üzerine güvenlik güçleri bölgede geniş çaplı operasyon başlatırken, yaralı 2 kişi askeri helikopterle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.
Şırnak Valisi Aparı, saldırıda 12 kişinin öldüğünü belirterek, "Terörist bir saldırıdır, olayda ölenler su kanalı inşaatıda çalışıyordu" dedi. Valilik'ten 'Şırnak Beytüşşebap kırsalında gerçekleştirilen hain pusu' başlığını taşıyan açıklamada, "Kendisini bölge halkının sözde temsilcisi olduğu iddiasında bulunan kanlı hain örgüt, yapmış olduğu bu eylemle çirkin yüzünü bir kez daha göstermiştir" ifadeleri yer aldı.
PKK'nın katlettiği 12 kişiden 8'inin kimliği tespit edildi. Saldırıda ölenlerin köy muhtarı Yusuf Acer ile Rahmi Acer, Mecit Acer, Celil Acer, Bengin Acer, Kamil Acer, Fethi Acer ve Cuma Elma olduğu belirlendi. Yetkililer, ölenlerin yarın Beşağaç köyünde düzenlenen törenle toprağa verileceğini belirtti.

17 terörist öldürülmüştü

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 15-28 Eylül tarihleri arasında güvenlik güçlerince toplam 23 terörist öldürüldü. Bu dönemde en çok ölü terörist ele geçirilen bölge dün PKK mensuplarınca minibüs taranan Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi oldu. 13 günde Beytüşşebap'ta 17 terörist ölü ele geçirildi. Aynı dönemde yurt genelinde toplamda 9 terörist sağ olarak ele geçirilirken, 5 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Ölen 12 kişi için cenaze töreni düzenlenecek

CUMHURBAŞKANI GÜL: SALDIRIYI NEFRETLE KINIYORUM

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerce düzenlenen saldırıyı nefretle kınadığını belirterek, "Hiçbir kimse ya da gücün, ülkemizin birliğine ve bölünmez bütünlüğüne zarar vermesi mümkün değildir" dedi.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde teröristlerce düzenlenen saldırıda 12 vatandaşın hayatını kaybetmesi nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Mesajında, Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi Beşağaç Köyü yakınlarında teröristlerin saldırısı sonucu 12 vatandaşın hayatını kaybetmesi, 2 vatandaşın da yaralanmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Gül, şunları kaydetti:
"Terörün gerçek yüzünü bir kez daha bütün acımasızlığıyla ortaya koyan bu insanlık dışı saldırıyı nefretle kınıyorum. Hiçbir kimse ya da gücün, ülkemizin birliğine ve bölünmez bütünlüğüne zarar vermesi mümkün değildir.
Teröre başvurarak kan ve gözyaşı döken, vatandaşlarımızı acımasızca katledenlerin, milletimizin ve devletimizin güçlü iradesi karşısında yok olup gideceklerini vurgulamak istiyorum.
Güvenlik güçlerimizi ve sivil vatandaşlarımızı hedef alan hain saldırılar, devletimizin terörle mücadele konusundaki azim ve kararlılığını daha da artıracaktır.
Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifa dileklerimi iletiyorum."
(milliyet alıntı)