MAAŞI DUDAK UÇUKLATIYORIMF Başkanı, FED Başkanı'ndan 2.5 kat fazla maaş alacak.

30.09.2007 15:23Fransa eski Ekonomi Bakanı sosyalist Dominique Strauss-Kahn’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin büyük desteği ile yeni IMF Başkanı olarak seçilmesinin yankıları sürüyor.

Strauss-Kahn’ın Washington’un en yüksek maaş alan memuru olacağına dikkat çekiliyor. Yılda net 495 bin dolar kazanacak olan Strauss-Khan’a, ABD merkez bankası FED Başkanı’ndan 2.5 kattan fazla maaş ödenecek.

AB ve ABD’den de güçlü destek alarak Ekim sonunda görevinden ayrılacak olan İspanya’nın eski Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Rodrigo Rato’nun yerine geçen hafta Dominique Strauss-Kahn’un, 185 ülkenin üyesi olduğu IMF başkanı olarak Washington’un en yüksek maaş alan memuru olacağı belirtiliyor.

Le Figaro gazetesine göre, 1997-1999 döneminde Ekonomi Bakanı olan 58 yaşındaki Strauss-Kahn, 2 bin 700 kişinin çalıştığı bir kuruluş başına geçecek. Ancak IMF’nin personel sayısı açısından, 10 bin çalışanı olan Dünya Bankası’nın çok gerisinde kaldığına işaret ediliyor.

Nicolas Sarkozy’nin geçen Cuma günü IMF başkanı olarak seçilmesini “Fransız diplomasi için büyük bir zafer olarak" nitelendirdiği Strauss-Kahn’ın yıllık kazancı ise, 495 bin doları bulacak.

Vergiden muaf bu gelirin, FED Başkanı’nın yıllık kazancıdan 2.5 kattan fazla olduğunu dikkat çekiliyor. Buna ek olarak Strauss-Kahn, görevden ayrıldıktan sonra yılda 80 bin dolar tutarında bir emekli maaşı da alacak. Koşulları Rodrigo Rato tarafından müzakere edildiği belirtilen emekli maaşa, üç ay hizmetinden sonra hak kazanmış olacak.
Bir Lincoln aracı ve şoförü tahsis edilecek olan Strauss-Kahn, buna karşın görev başlarken kurumdaki geleneğe uyarak dışarından hiçbir yardımcı işe alamayacak
haberturk alintidir