Baas'tan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kararın "Orta Doğu'nun paylaşımı için ilk adım" olduğu belirtilerek, yapılan oylamanın uluslararası hukukun ihlali ve Irak'ın iç işlerine müdahale olduğu kaydedildi.

Sana ajansı tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, "Bu, Irak devletinin ortadan kaldırılması ve Irak halkının bütünlüğünün bozulmasının başlangıcıdır. Senatodaki oylama ABD'nin stratejisinde tehlikeli bir gelişmedir, çünkü Irak bölgenin paylaşımının başlangıcıdır ve her Arap devleti kendini tehdit edilmiş olarak algılamalıdır" denildi.

Açıklamada, "Senatonun bu kararı, Irak'ın paylaşımında bölgenin paylaşımının ve ABD'nin istediği yeni Orta Doğu projesinin uygulanmasının ilk adımını gören hegemonyacı ve Siyonist güçlerin gerçek planını ortaya çıkarmaktadır. Baas partisi, Irak'ı korumak ve Arap ulusunun güvenliğini sağlamak için üzerlerine düşen sorumluluğu üstlenmesi ve Irak'taki krizin Amerikan işgalinin bir sonucu olduğu yönündeki tezin desteklenmesi için resmi çevrelere ve dostlara çağrıda bulundu

Kaynak: Hurhaber