+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

12 Şehidin Verildiği Köyün Acı Hikayesi

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  12 Şehidin Verildiği Köyün Acı Hikayesi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  ! 12 Şehidin Verildiği Köyün Acı Hikayesi

  12 Şehidin Verildiği Köyün Acı Hikayesi  "Beşağaç 250 hane idi. Bize 48 saat verdiler: 'Ya korucu olun, ya köyü boşaltın'. Karda Hakkâri yolunu tuttuk. Çarşaftan çadırlar yapıp yattık. Tüm hayvanları ucuza elden çıkardık"

  Umur Talu/Sabah
  Beşağaç'ta su yok, 12 ölü var
  "Şırnak İli Beytüşşebap Kaymakamlığı" ndan aynen aktarıyorum:
  Beşağaç Köyü
  Köy Muhtarı: Yusuf Acer
  Nüfusu: Elektrik durumu: Yok
  Telefon durumu: Yok
  Kanalizasyon durumu. Yok
  Okul durumu: Yok
  Öğretmen sayısı: Yok
  Öğrenci sayısı: Yok
  Sağlık tesisi durumu: Yok
  Sağlık personeli: Yok
  Cami ve din görevlisi durumu: Yok
  Sulama suyu durumu: Yok
  İçme suyu durumu: Yok
  Yol durumu: Hamyoldur
  Sorunlar ve çözüm önerileri: Okul, yol, içme suyu, elektrik ve telefon istenmektedir.


  Her ne kadar "yoklar" bitmemiş, Kaymakamlığın resmi listesi aynı "yokluk" ta takılıp kalmışsa da; Beytüşşebap Milli Eğitim Müdürlüğü sevinçle duyuruyor ki, 2006 yılında, 55 öğrencili, 7 derslikli, 5 şubeli, 2 sınıf öğretmenli, branş öğretmensiz "Beşağaç İlköğretim Okulu" devreye girmiştir.
  Sevinçle duyururuz ki, 300 nüfuslu köyümüze elektrik ve sabit telefon gelmiştir.
  Ve Beytüşşebap Müftülüğü de kıvançla duyurur ki, "1971'de köylüler tarafından yaptırılan Beşağaç Köyü Camisi'nin, bir ara köyün boşalması nedeniyle kadrosu alınmış, köylülerin tekrar yerleşmesi nedeniyle 2005'de tekrar kadro verilmiştir. Klasik mimari tarzda olup..."
  Kaymakamlığın "sorunlar ve çözüm önerileri" hanesine dönerseniz;
  İyi kötü, okul, elektrik ve telefon 21'inci Yüzyıl'a yetişmiş; yol ve içme suyuna sıra gelmiştir.
  İşte, "içme suyu" için çalışan köylülerden, korucu ve hep aynı aileden olan bir grup "yol" da minibüsle giderken köy yakınlarında...

  Taranmış, kurşuna dizilmiş, muhtar Yusuf Acer'le birlikte 10 Acer katledilmiş, 2 Acer ağır yaralanmış, iki kişi daha öldürülmüştür. Köy Muhtarı hanesinde de yazılacaktır ki, "Yok".

  Yurdun dört bir yanında sorun.
  Her köşede, Şırnak'ta, Beytüşşebap'ta, Gabar'da, Kato'da, Cudi'de, Beşağaç yakınında evladını yitirmiş bir ana, baba; bacağını, kolunu, gözünü yitirmiş de askerden dönmüş bir evlat bulursunuz.
  Ve ararsanız, kimi köşede, Müftülüğün hatırlattığı "köyün boşalması" nı yaşamış, "Beşağaç 250 hane idi. Bize 48 saat süre verdiler. 'Ya korucu olun, ya köyü boşaltın' dediler. Karda Hakkâri yolunu tuttuk. Çarşaftan çadırlar yapıp yattık. Tüm hayvanları ucuza elden çıkardık. Ahırım yıkıldı. Köye Tahir Adıyaman'ın korucuları yerleşti" diyebilecek bir ihtiyarı da görebilirsiniz.

  Hiçbirimiz tam saymadık.
  Son 15 günde tam oralarda "20 PKK'lı ölü ele geçirildi", Astsubay Hüseyin Ateş 22'sinde şehit oldu, "4 terörist silahlarıyla teslim olmayı seçti."
  "40 terörist kıskaca alındı" ve "20 bin asker, kobralar desteğinde operasyonu yoğunlaştırdı"... "Operasyona aşiretlere bağlı korucu ordusu da katıldı."
  Valilik kayıtlarına göre; "11 köylü Jirkan (Jirki), 8 köylü Gevdan (Gewdan), 3 köylü Mamhuran (Mamxuran), birer köyü olan Kaşuran (Keşuren), Grevyan aşiretleri."
  Bilmiyoruz, hayatın ve ölümün her saniyesinde kim bilir daha neler oldu.


  Resmi kayda göre, bir zamanlar 300 bin adet küçükbaş hayvan varlığı 30 bine inmiş, oradan oraya savrulmuş, göçe kaçmış, kiminin çocuğu dağa çıkmış, köyü boşaltılmış, boşaltılan köye dönmüş, dönememiş, su getirmek için elde silah yola düşmüş, binlerce askerin bulunduğu bölgede pusuya düşmüş insanlardan, oraya asker evlatlarını, eşlerini gönderip memleketinde tabutuyla karşılamış binlerce anadan, eşten söz ediyoruz.
  "Kürt siyasetçiler", siyaset, insanlık, halk, bölge adına yapılabilecek bin bir şeyden, sadece "PKK gölgesi" ni seçmişse, halkına karşı da kurtlaşabilen, yoksulunun suyunu kana çeviren silahın barutu olmayı siyaset ve demokrasi mücadelesi sayıyorsa, vicdanlarıyla bir daha yüzleşsinler.
  Aslında tüm siyasetçiler o vicdanla yüzleşsinler.

  Beytüşşebap İlçe Milli Eğitim bir mesaj yayınlamış:
  "Küskünlerin barıştığı, sevenlerin bir araya geldiği, rahmet ve şefkat dolu günlerin en değerlilerinden Kurban Bayramı'nız kutlu olsun."
  Yerel bir internet sitesinin bomboş "Beşağaç" sayfasında da "küresel motor" Google reklamı demektedir ki, "Hotel Mavi Deniz. Marmaris Turunç'da denize sıfır."
  Beşağaç'a medeniyetin nesi gelirse gelsin, onlar Marmaris'e hiç gidemeyecekti.  aktif haber

 2. #2
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı

  Bu Yoklar Bizim Utancimiz Bu Durumlanmi Ab Girecegiz Sanmam

Benzer Konular

 1. Bir şehidin yürek sızlatan hikayesi
  By Mr. NuteLLa in forum Aziz Şehitlerimiz
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-03-2011, 05:16
 2. Köyün bütün erkekleri cezalı!
  By aysenazli in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-08-2008, 16:01
 3. Bu köyün suları çekildi
  By ecebetül in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-03-2007, 23:44
 4. Fareli Köyün Kavalcisi
  By CaNDy'S in forum Hikayeler & Öyküler/Masallar
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 01-16-2007, 04:04
 5. Köyün yabancısı olunca..
  By ByMAxiS in forum Fıkralar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-27-2006, 21:11

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0