***** Film İçin Devlet Desteği İstedilerKültür ve Turizm Bakanlığı'na para desteği için başvuran filmler arasında 13'ü ***** çıktı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, son üç yılda destek için başvuran onlarca filmden 13'ünü reddeti. Bakanlık yetkilileri, reddedilen filmlerin genelinin "***** içerikli" olduğunu açıkladı. Bakanlık 2007'de 39 filme 9 milyon 285 bin YTL destek vermeyi taahhüt etti. Bu paranın 377 bin YTL’si 4 ayrı projeye ödendi.
Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu’nca 2005'te incelenen pek çok film arasından 2’si, 2006'da 8’i, 2007'de 4’ü reddedildi. Kurul "Benimle Ol" adlı film için başvuran iki filme de olumsuz yanıt verdi.
Bakanlık yetkilileri, reddedilen filmlerin bazılarının film tekniğine uymadığını, genelinin "***** içerikli" olduğunu kaydetti. 2005-2007 yılları arasında değerlendirmeye alınmayarak reddedilen filmler şöyle:
"-2005: ‘Extrem’, ‘Kalbimde Bir Delik’, -2006: ‘Tutku Kanunu’, ‘Benimle Ol’ (2 başvuru), ‘İhtiras Cinayetleri’, ‘Doyumsuzlar’, ‘Ten ve Ceza’, ‘Ruhun Arzuları’, ‘Çıplak İhanet’, -2007: ‘Sev Beni’, ‘Salon Yaprak’, ‘Bunalım’, ‘Adressiz Sorgular’.
Bakanlığın bir filmi değerlendirmeye almaması “Değerlendirme ve Sınıflandırma Yönetmeliği'nin 11. maddesine dayanıyor. Maddede şu ifadeler yer alıyor:
"Bakanlık bünyesinde oluşturulan kurullar sinema filmlerini gösterim ve iletim biçimlerini de dikkate almak suretiyle kamu düzeni, genel ahlak, küçüklerin ve gençlerin ruh ve beden sağlığının korunması, insan onuruna uygunluk ve Anayasa'da öngörülen diğer ilkeler doğrultusunda değerlendirir. Kurullar bu değerlendirmeye bağlı olarak, cinsellik, korku veya şiddet unsurlarının ağırlıklı olup olmadığı gibi hususları da dikkate almak suretiyle genel izleyici kitlesi tarafından izlenebilirlik ve yaş bakımından sinema filmlerini sınıflandırır..."

aktif haber