13 Şehidin Ardında 13.5 Milyar $ VarPKK'nın zayıflayıp bitmesi demek mevcut rantın da yok olması demek. İşte Türkiye'nin verdiği 13 şehidin ardındaki 13.5 milyar dolarlık iş...
Yalçın Bayer/Hürriyet

13 şehidimizin arkasında PKK’nın kaçak petrolü var
’MOTOR yağı ile ilgili dünkü ’büyük vurgun’ yazınızı okudum. Akşam da yüreğimizin yandığı 13 şehidimizin haberini alınca bu devletin sahibi yok diye düşündüm ve iyi bildiğim bazı konuları özet olarak size aktarmaya karar verdim’ diyor okurumuz... Daha doğrusu petrol konusunda iç ve dış gelişmeleri iyi takip eden bir ’petrol uzmanı’. Sözlerinin arasında Türkiye’nin nerelere sürüklenmek istendiğinin ’fotoğrafı’nı da görüyoruz:

"Bile bile uyuyor veya uyutuluyoruz. Hep bunlar ABD’nin oyunları içinde görülmelidir sanıyorum.

Akaryakıt kaçakçılığı nasıl yapılıyor; bu paralar nereye gidiyor; size anlatmak istiyorum" diyor ve devam ediyor:

"Irak’ın Kürt bölgesinde 1200 dolara bir firma açıyorsunuz ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurarak Irak’a benzin ihraç edeceğim, diyorsunuz. Mersin Serbest Bölge’de hazır olan tanklarınıza yurtdışından benzin ithal ediyorsunuz. (Acaba bu limanlarda neden iki boru hattı vardır?) Benzini karayolu ile Kuzey Irak’a göndermek için gerekli izinleri alıyorsunuz. Sonra yüzlerce tankerinize Mersin Serbest Bölge’deki malı yükleyerek yola çıkarıyorsunuz ve tüm bayilerinize ’% 20 indirimli benzin satışlarımız başlamıştır’ diye bir duyuru yapıyorsunuz.

Kapış kapış giden malınızı bir haftada tüketiyorsunuz.

Peki boş tankerler ne yapıyor?

O firmanın dolum tesislerinde malını boşalttıktan sonra tankerini su doldurarak K.Irak’a giriş yapıyor. Oradan tekrar mazot yükleyerek geri dönüyor.

Bu da bir kaçak. Yani iki yöntemle iki kez kazanç sağlıyorlar.

(Kaç türlü petrol kaçakçılığı yapıldığını biz biliyoruz; ancak bunları ortaya çıkarmak, polis ve jandarma ile EPDK’nın, Enerji ve Maliye müfettişlerinin işi değil midir?)

Peki bu vurgun paraları nereye gidiyor?

Tamamen PKK’ya...

Araştırırsanız dağıtımcı firmaların ikisi hariç tümünün Güneydoğulu olduğu görülecektir.

Bu firmaları herkes biliyor; tanıyor; hükümet üyeleri de...

Ama hiçbir güç bu kaçağı önleyemiyor.

Yıllık kaçak miktarını da söyleyeyim; tam 13.5 milyar dolar.
aktif haber