ABD Saldırıyı Kınadı Ama...
ABD Dışişleri Sözcü Sean McCormack, PKK'nın son saldırılarını kınadı ve topu Irak'a attı.
ABD Dışişleri Sözcü Sean McCormack, PKK'nın son saldırılarını kınarken Türkiye ile PKK'ya karşı işbirliğini sürdüreceklerini söyledi. McCormark "Irak yetkililerini PKK'ya karşı etkin önlem almaya çağırıyoruz" dedi.
Sean McCormark, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Türkiye'de 7 Ekim ve 20 Eylül'de gerçekleştirilen saldırıları kınadığını belirterek ABD'nin Türkiye ile Türk vatandaşları ve Türkiye'nin çıkarlarını tehdit eden PKK ve diğer terörist gruplara karşı birlikte çalışma taahhüdü olduğunu söyledi.
"PKK terör tehdidini nötralize etmek için Türk hükümeti ile işbirliğini yapmayı sürdüreceğiz" diyen sözcü, "PKK şiddeti, sadece Türkiye'yi tehdit etmiyor aynı zamanda Irak'ın güvenliğini ve refahını baltalıyor" şeklinde konuştu. Sözcü şöyle devam etti:
"Türkiye ile Irak, 28 Eylül'de yapılan bir anlaşmada terörizmle mücadelede işbirliğini yapmaya söz verdi. Irak yetkililerini PKK'ya karşı etkin önlem almaya çağırıyoruz. Türkiye'nin ve Irak'ın, vatandaşlarını korumaya ve bu terörist şiddeti durdurmaya yönelik çabalarını tüm uygun yollardan desteklemeye hazırız."
(ANKA)
aktif haber