+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Dedikodu yapana 1100 dolar para veya 2 ay hapis cezası

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Dedikodu yapana 1100 dolar para veya 2 ay hapis cezası Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  ! Dedikodu yapana 1100 dolar para veya 2 ay hapis cezası

  Dedikodu yapana 1100 dolar para veya 2 ay hapis cezası

  Los Angeles Times

  Latin Amerika ülkesi Kolombiya'nın 300 yıldır dedikoduculuğuyla nam salmış Tulua kentinde dedikodu yapanlara 1100 dolar para ile iki ay hapis cezası çıkarıldı. Muhalifler, yasaya 'ifade özgürlüğüne açık saldırı' diye isyan etti. Halk, 'Dedikodu gelenektir, kolay kolay yok olmaz' diyor.
  Latin Amerika ülkesi Kolombiya'nın, 300 yıldır 'dedikoduculuğuyla' namlı Tulua kentinde, belediye konseyinin dedikoduyu cezalandıran yasa çıkarması ifade özgürlüğü tartışmalarını körükledi.
  Belediye başkanı Juan Guillermo Angel, kentin 'kötü şanı' ve dedikodunun cinayetlere dahi yol açmasından yaka silkip 'zarar verici ve onur kırıcı iftira yayana 1100 dolar ceza veya iki ay hapis' öngören yasa çıkardı. Angel, eleştirilerle önce "Dedikodu karşıtı yasa mı çıkmış? Bu sadece dedikodu" diyerek dalgasını geçti. Ardından da "Yasanın amacı yaşam kalitesini artırmak. Bir kentin sorumluluğu dayanışma, dürsütlük ve saygıyı teşviktir" savunusu yaptı.

  'Suç unsuru içeren dedikodu'

  Ancak muhaliflerin susmaya niyeti yok. 'Suç içeren dedikoduyu' tanımlamanın zorluğuna dikkat çekip yasanın 'ifade özgürlüğünü çiğnediğini' belirten muhaliflerin başında eski başkan Gustavo Alvarez Gardeazabal bulunuyor. Gardeazabal'a göre, Angel yasayı 'kendisine garezinden' çıkarmış. Zira radyo programında Angel'ın 2003'te hileli seçimlerle başkan olduğunu iddia eden Gardeazabal, bir 'belediye görevlisi'nin yaptığı 'hakaret suçlaması' sebebiyle yasa yürürlüğe girdiği gün hâkim karşısına çıkarılmış. Gardeazabal, "Yasa, ifade özgürlüğüne açık bir saldırı ve az ya da çok beni susturmayı amaçlıyor" diyor. Angel ise "Gardeazabal paranoyak. Yasa şahsi değil, resmi bir karar" yanıtı veriyor.
  Angel'in destekçileri de yok değil. Otobüs şoförü Antonio Gomez, "Dedikodu sadece insanları rahatsız etmiyor. Çatışmalara da yol açıyor. Yasa faydalı olabilir" yorumu yaparken, Cauca Üniversitesi tarih profesörü Hugo Bolivar Hinojosa, "Tulua'da yalanlar sanki gerçeklermiş gibi konuşulur. İnsanlar gerçeği alıp süsler ve bu hep olumlu yönde olmaz. Kentin, Angel'ın çizdiği bu sınıra ihtiyacı var" diyerek kent tarihinden iki ünlü dedikodu örneği veriyor.

  İki ünlü dedikodu örneği

  İlki Joaquin Martinez adlı haydutla ilgili. 1889 tarihli dedikoduya göre, infaz mangası iki denemede de Martinez'i öldürmeyi başaramamış zira kurşunlar vücuduna işlememiş. Ancak bir papaz Martinez'in taktığı Meryem kolyesini çıkarınca haydut 'ölümlü' olabilmiş. Dedikodunun cinayetlere bile yol açtığını gösteren ikinci örnekse 1990'larda geçiyor. Binbaşı Jorge Lopez Quintero, yakın bir arkadaşından eşinin 'yasak aşk' yaşadığını duyup onu öldürüyor. Quintero, iki yıl hapis yatıp çıktıktan kısa süre sonra kimliği belirsiz biri tarafından öldürülüyor.
  Tarih uzmanı Ömer Franco Duque ise halkın dedikodu iştahı böyle kabarıkken, böylesi bir yasanın etkisiz olacağı fikrinde: "Tulua, 18 bin nüfuslu olmasına karşın yedi gazete, beş radyo ve üç televizyon kanalı bulunuyor. Yani dedikodu aslında bizim geleneğimiz. Kolay yok olmaz. Bu, hatalara yol açan bir takıntı."


  milliyet
 2. #2
  gol
  golÇevrim dışı
  Üye gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli gol Baktabul İçin Değerli
  Üyelik Tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  105
  Tecrübe Puanı
  394

  Tanımlı

  ilginç:laylay:

Benzer Konular

 1. Kaçak Digitürk Yayınına 5 Yıl Hapis ve Ağır Para Cezası
  By KOSOVALI in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-08-2009, 20:34
 2. Demirtaş'a hapis cezası
  By ĸαяαмέŁ in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-25-2008, 08:40
 3. hapis cezası
  By hazel098 in forum Fıkralar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-12-2008, 16:53
 4. CD kopyalayana hapis cezası
  By Mr. NuteLLa in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 02-10-2008, 00:21
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-11-2007, 18:29

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0