WASHINGTON (İHA) - AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının genel kurula gelmemesi için çalışacaklarını söyledi.

Bağış, tasarının kabul edilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu aşamadan sonra Türkiye olarak, tasarının Temsilciler Meclisi gündemine alınmaması için, alınırsa da geçmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz. Buna rağmen bir hata yapılırsa, bu Türkiye'den çok Amerika'nın sorunudur. Bu hatayı düzeltmede görev Amerikalılar'a düşmektedir" dedi. Türkiye'nin önceliklerinin başında PKK belasını def etmek geldiğini anlatan Bağış, "Bu konuda Amerika adım atmalı ve terörle mücadelede artık somut bir şey ortaya koymalıdır" diye konuştu. Türkiye'ye dönünce tüm ayrıntıları ile gelişmeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ileteceklerini belirten Bağış, sınır ötesi operasyon ihtimalinin artıp artmadığı yönündeki soruya "Onun kararı Ankara'da verilir" cevabını verdi.

Bağış, tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'na ne zaman getirilebileceği yönündeki soru üzerine ise "Yakaladıkları momentumu değerlendirmek isteyeceklerdir. Önce kendi tarihlerini sorgulamaları gerekir" dedi.