+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Türkiye kararlı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Türkiye kararlı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309069

  :okur: Türkiye kararlı

  'Türkiye kararlı'Ankara'nın Kuzey Irak'a sınır ötesi harekat için düğmeye basması dünyanın gündemine oturdu.

  11.10.2007 06:58Diyarbakır ve Şırnak'ta teröre 15 şehit veren Ankara'nın Kuzey Irak'a sınır ötesi harekat için düğmeye basması dünyanın gündemine oturdu. ABD, tezkereye karşı olduğunu açıklarken AB ve Rusya Türkiye'ye itidal çağrısı yaptı. Dünya basını da tezkere kararına geniş yer ayırdı.

  Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nda alınan 'K. Irak'a sınır ötesi operasyon' için Meclis'ten tezkere çıkarma kararı dünyanın gündemine oturdu. ABD, Kuzey Irak'a tek taraflı operasyonun çözüm olmayacağını açıklarken, Rusya ve AB Türkiye'ye itidal çağrısı yaptı. Dünya basını ise Ankara'nın kararına geniş yer ayırdı. New York Times gazetesi, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonunun ABD için “yaygın etkileri” olacağını yazdı.

  ABD: TEK TARAFLI OLMAZ

  Amerikan yönetimi, sınır ötesi için tezkere hazırlıklarına başlayan Ankara'ya yine “acınızı anlıyoruz ama tek taraflı operasyon çözüm değil” uyarısı yaptı. ABD Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack Washington'daki basın toplantısında kapsamlı müdahale yerine kısıtlı bir müdahalenin sıkıntı yaratıp yaratmayacağı sorusuna askeri operasyonlar söz konusu olduğunda kimin ne zaman ne yaptığının hesabını tutmanın mümkün olmadığını söyledi.

  ACINIZI ANLIYORUZ AMA...

  Irak'a müdahaleye karşı olduklarını söyleyen McCormack “Türk halkı son saldırıda 15 insanını kaybetti. Bunu anlıyoruz. Ancak bu meseleyi çözmenin yolu, Irak hükümeti ve diğer ilgililerle işbirliği içinde çalışmaktır” şeklinde konuştu.

  AB'DEN MESAFELİ TUTUM

  Ankara'nın kararı ABD'de de yankı buldu. AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oli Rehn'in Sözcüsü Krisztina Nagy “AB'nin, Türkiye'nin terörle mücadele ihtiyacı duymasını anladığını” kaydetti. “Türkiye'nin, PKK'nın sınır ötesi saldırıları nedeniyle güçlüklerle karşılaştığını” belirten Nagy, “Türkiye'nin bu sorunu ilgili makamlarla işbirliği yaparak ele alması çok önemlidir” dedi. Türkiye ile Irak arasında yapılan terörle mücadele anlaşmasını hatırlatan Nagy, “AB ve Türkiye, muntazaman Irak'ın birliği ve toprak bütünlüğünden, bağımsızlığı ve egemenliğinden yana olduklarını tekrarlamışlardır. Türkiye'nin bu hedefler doğrultusunda yapıcı rol oynamayı sürdüreceğini ve bölgesel işbirliğini teşvik edeceğini umuyoruz” diye konuştu.

  RUSYA İTİDAL ÇAĞRISI YAPTI

  Rusya ise Türkiye'ye, Irak'ın kuzeyine yönelikolası operasyon hakkında “itidal” çağrısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihail Kamınin, Bakanlığın internetsitesinde yayımlanan açıklamasında, “Bölgedeki sorunların yüksek hassasiyeti dikkate alındığında,çatışmadaki tüm taraflardan azami itidali göstermelerini istiyoruz”ifadesini kullandı

  haberturk alintidir

 2. #2
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309069

  Tanımlı Gerekçe: Meşru müdafaa Yasal zemin: BM sözleşmesi

  Gerekçe: Meşru müdafaa Yasal zemin: BM sözleşmesiTezkere yazımı başladı

  11.10.2007 07:25İlk ayrıntılar ortaya çıktı. İşte tezkerenin detayları...

  Gerekçesi: Meşru müdafaa

  Yasal zemini: BM sözleşmesi, BMGK kararları, Irak’la ikili anlaşmalar, Irak’ın uluslararası taahhütleri

  Kapsamı: Türk vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumak, Türkiye’ye yönelik terör saldırılarını engellemek

  Süresi: 1 yıl olması planlanıyor...

  Dışişleri Bakanlığı, hükümetin talimatı doğrultusunda Irak’a sınırötesi operasyon yapılmasına olanak verecek Meclis tezkeresinin taslağının yazımına başladı. İşte diplomatlar ile Genelkurmay yetkilileri, dün Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı çok gizli toplantıda belirlenen tezkerenin detayları:

  Terör tehdidi altındayız

  Tezkerede gerekçe olarak, Türkiye’nin, Irak’tan kaynaklanan terör tehdidi altında olduğu ve “meşru müdafaa hakkı bulunduğu” belirtilecek. Türkiye’nin Irak’taki durumdan kaynaklanan güvenlik tehdit ve risklerine uzun yıllar maruz kaldığı ve ağır bir bedel ödediği, ödemeye de devam ettiği ifade edilecek. Türkiye’nin Irak’taki PKK/KADEK terör unsurlarından temizlenmesinde ve Irak topraklarının ileride teröristler için melce olmaktan çıkartılması için “gerekli tedbirleri almakta kararlı olduğu” vurgulanacak. Türkiye’nin Irak’ta “terörle mücadele dışında” bir gündemi bulunmadığı ifadesi de metne koyulacak.

  Dayanağı BM sözleşmesi

  Tezkere, Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı, BM Sözleşmesine, BM Güvenlik Konseyi’nin Irak’ın komşuları için tehdit oluşturmaması gerektiğine ilişkin kararlarına, Türkiye ile Irak arasındaki ikili anlaşmalara ve Bağdat hükümetinin çeşitli uluslararası toplantılarda verdiği taahhütlere dayandırılacak. Metinde mevcut koşullar altında Irak hükümetinin topraklarını komşuları için tehdit oluşturan unsurlardan korumaması nedeniyle, “Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı bulunduğu” vurgulanacak.

  Kilit kelime: Geçici

  Tezkerenin kapsamı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının can ve mal güvenliklerinin güvence altına alınması, Irak’tan kaynaklanan terör tehdidine karşı korunması olarak belirlenecek. Bu bölümde, Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğü ve birliğine bağlı olduğu kesin ifadelerle teyit edilecek. Türk askerinin Irak topraklarına geçmesinin tek amacının “terörle mücadele” olduğu açık ve net kelimelerle metne konulacak. Bu bölümdeki kilit ifade “geçici” olacak. Türk askerinin Irak’a operasyonlarının geçici nitelikte olacağı mutlaka vurgulanacak. Türk askerinin Irak’ta üslenmiş PKK terör unsurları ile mücadelesinin, sadece Türkiye’nin çıkarına olmayacağı, ”Irak’ta istikrarın sağlanmasına da katkıda bulunacağı“ da kaydedilecek. Tezkerede hükümet TBMM’den, ”kapsamı, sınırı ve süresi hükümetçe belirlenecek şekilde“ TSK’nın Kuzey Irak’ta terörist unsurlarla mücadele etmek için ”gerekli görüldüğü hallede Irak’a gitmesi“ izin vermesini isteyecek. Diplomatik kaynaklar, izin süresinin 1 yıl olmasının beklendiğini kaydediyorlar. Ancak süre konusundaki son noktayı hükümet koyacak.

  Tezkeredeki en kritik konu

  Tezkerenin yazım aşamasındaki en kritik konuyu ise, Irak’taki terör unsurlarına karşı bir operasyon sırasında, koalisyon güçleri ya da bölgedeki Irak düzenli ordu birlikleri ile karşı karşıya kalma ihtimali oluşturuyor. Edinilen bilgiye göre Genelkurmay kaynakları, bu gibi bir ”sıkıntılı durum“ karşısında Türk askerini uluslararası alanda haklı çıkaracak bir ifade konulmasını istiyor. Bunun nasıl konulabileceği üzerinde toplantılar sürüyor.

  Başkentte tezkere trafiği

  Dün Ankara’da gün boyu tezkere trafiği yaşandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sabah erken saatlerde Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ve MGK Genel Sekreteri Tahsin Burcuoğlu ile görüştü.

  Babacan’la evinde görüştü

  Erdoğan, sabah saatlerinde Keçiören’deki evinde Ortadoğu turundan dönen Bakan Babacan’la bir araya geldi. Erdoğan ve Babacan Başbakanın makam aracıyla birlikte Başbakanlık Binası’na geçti. Kısa bir süre Başbakanlık’ta kalan Babacan daha sonra ayrıldı.

  MGK Genel Sekreteri geldi

  Başbakan, Babacan’ın ayrılmasının sonra Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’ne yeni atanan Tahsin Burcuoğlu’nu kabul etti. Erdoğan’ın Burcuoğlu’nun kabulü yarım saat sürdü. Atina Büyükelçiliği görevini yapan Burcuoğlu, Cumhurbaşkanı Gül tarafından MGK Genel Sekreterliği görevine atanmıştı.

  Gül-Erdoğan zirvesi

  Başbakan, haftalık görüşmede bulunmak üzere Çankaya Köşkü’ne çıktı. Perşembe günleri gerçekleşen görüşme bir gün önce gerçekleşti. Gül-Erdoğan görüşmesi yaklaşık 1 saat sürerken, sınır ötesi askeri harekat için yürütülen hazırlıklar ve ihtimallerin ele alındığı belirtildi.

  Hazırlıklar başladı

  Erdoğan, Anayasa değişikliği oylamasına katılmak için geldiği Meclis’te gazetecilerin “Tezkere hazırlıkları başladı mı?” sorusuna, “Tezkere hazırlıkları başladı, devam ediyor’” cevabını verdi.

  Toptan: Bayramdan sonra

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, tezkere ile ilgili sorulara, “Tezkere gelse bugün (dün) gelirdi. Sanırım bayramdan sonra gelecek” karşılığını verdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de TBMM kulisinde gazetecilerin tezkere ile ilgili sorularını yanıtlarken, “Yeni bir şey söylemeye gerek yok. Her şey; planlandığı, ayarlandığı şekilde hareket edilir” dedi. Çiçek, “Tezkere ne zaman Meclise gelecek?” sorusunu, “(Soru) tersinden (değerlendirildiğinde) Meclise gelecek anlamı da çıkar” diye yanıtladı.

  Diplomasi atağı başladı

  Türkiye, bir yandan Türk askerinin Irak topraklarında da PKK unsurlarına karşı mücadele etmesine olanak sağlayacak tezkere üzerinde çalışırken, diğer yandan da tezkereye karşı olası dış tepkileri engellemek için diplomatik atak başlatıyor. Dışişleri Bakanlığı yurtdışında görevli büyükelçilere, tezkerenin amacının “meşru müdafaaa” olduğunun anlatılması talimatı gönderdi. Özellikle Arap ülkeleri ve AB nezdinde yapılacak girişimlerde, “Türkiye’nin hunharca bir saldırı altında olduğunun” vurgulanması talimatı da verildi. AB başkentlerinde yapılacak girişimlerde ise, özellikle Türk kamuoyunda oluşan hassasiyetin “mutlaka anlatılması” ve PKK’nın kullandığı “Avrupa üretimi” silahlar ve örgütün Avrupa kaynaklı finansman desteğine işaret edilmesi özellikle talep edildi.

  Vatan / Zeynep Gürcanlı

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Hamaney'den Kararlı Çıkış
  By TheJalon in forum Siyaset/Politika Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-30-2012, 19:03
 2. Bu kez boşanmakta kararlı
  By Kaileena in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-23-2011, 12:18
 3. Kesin kararlı!
  By кıνıяcıк in forum Galatasaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-02-2010, 20:31
 4. İsrail, gazı Türkiye'den almakta kararlı
  By nur yağmuru in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-26-2008, 08:57
 5. Türkiye üyelik takviminde kararlı
  By lebron392000 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-23-2007, 18:52

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375