Neşet KARADAĞ/ADANA, (DHA)

ADANA’da kuaföre gidip kıyafetine de çekidüzen verdikten sonra gözüne kestirdiği erkekleri aşk vaadiyle dolandırdığı iddia edilen, bu suçtan 7 ayrı davası bulunan 18 yaşındaki Üreyde Mazı, dolandırdığı bir kişiyle adliyede karşılaşınca yakalanıp, tutuklandı.
Ankara’dan Adana’ya iş için gelen 29 yaşındaki Olcay Çoban, adliye yakınındaki İnönü Parkı’nda 9 Ekim’de otururken yanına “Başım ağrıyor bana ağrı kesici alır mısınız?'' diyerek yaklaşan Üreyde Mazı ile sohbet etmeye başladı. Sohbet sırasında Mazı, “Senden hoşlandım'' diyerek Çoban’a cinsel ilişki teklif etti, karşılığında da pazarlık sonucu 30 YTL aldı. Gidecekleri evin anahtarını istemek için Çoban’ın cep telefonunu alarak kendisini bekleyen diğer dolandırıcıları aradı. Bir süre sonra, yanlarına gelen kimliği henüz belirlenemeyen bir kadın Çoban'ı oyalarken, Mazı telefonu da alıp kaçtı.

ADLİYEDE YAKALADI
Dolandırılan Çoban, suç duyurusunda bulunmak için gittiği adliyede Mazı ile karşılaştı. Karşısında dolandırdığı kişiyi görünce kaçmaya başlayan Mazı, kısa süreli kovalamaca sonunda Çoban tarafından yakalanıp, Adliye Polis Karakolu’na teslim edildi. 2 yaşındaki kızını da kucağına alıp, duygu sömürüsünde bulunan Mazı, çıkarıldığı nöbetçi mahkemede, ‘dolandırıcılık’ suçundan tutuklandı. Mazı, “Kimseyi dolandırmadım. Eşimin cezaevinde olması nedeniyle nikah işlemleri için adliyeye gelmiştim'' dedi. Çoban ise poliste verdiği ifadesinde, nasıl dolandırıldığını şöyle anlattı:
“İş için Adana’ya gelmiştim. Otelimden çıktım. Adana’yı gezerken adliye yakınlarındaki parkta oturduğum sırada isminin Aylin olduğunu söyleyen bayan yanıma gelip benden ağrı kesici istedi. Otururken benden hoşlandığını, beraber olabileceğimizi söyledi. 50 YTL para istedi. Ben de 30 YTL verebileceğimi söyledim. Kabul ettikten sonra cep telefonumu isteyip gideceğimiz evin anahtarını istemek için telefon açtı. Bir süre sonra başka bir bayan yanımıza geldi. Bu bayan beni meşgul ederken diğeri kayıplara karıştı. Suç duyurusunda bulunmak için adliyeye geldiğimde karşı karşıya geldik. Beni görünce şaşırıp kaçtı. Yakalayıp polise teslim ettim.''
(dha)milliyet