Kadınların rüşvet konusunda erkeklere göre daha fazla dirençli olduğu ortaya çıktı.
Fransa’nın Deauville kentinde düzenlenen 3. Ekonomi ve Toplum İçin Kadınlar Forumu’nda kamuoyuna açıklanan bir araştırma geçmişte sorumluluk gerektiren işlerde daha fazla kadının yer alması durumunda, daha az rüşvet alımı ya da verimi olabileceğini gösterdi.
Fransa, Almanya, İtalya ve ABD’de yapılan araştırmaya göre, bu görüşe İtalyanların yüzde 58’i, Fransızların yüzde 67’si katıldı.
Amerikalıların yüzde 47’si ve Fransızların yüzde 54’ü kadınların rüşvet alma,verme konusunda erkeklere göre daha fazla zorluk çektiğini, İtalyanların yüzde 34’ü ve Amerikalıların yüzde 67’si de para ve iktidarın nispeten erkek kaygısı olduğu görüşünü savundu.
Fransızların yüzde 70’i, İtalyanların yüzde 93’ü, Amerikalıların yüzde 88’i ve Almanların yüzde 76’sı rüşvetin ülkelerinde çok yaygın olduğunu
da söyledi.
Fransa Ekonomi, Finans ve Çalışma Bakanı Christine Lagarde, araştırmada yer alan yorumunda, "sorumluluk gerektiren işlerde daha fazla kadının görev yapması halinde, belki rüşvet alıp, veren daha fazla kadına rastlanacağını ancak şüphesiz küresel olarak çok daha az rüşvetin olacağını" belirtti.
70 ülkeden çoğunluğu kadın olmak üzere ekonomi, kültür ve siyaset
dünyasından binden fazla kişiyi bir araya getiren forumun dünkü açılışında, Nobel Barış Ödüllü muhalefet lideri Aung San Suu Kyi’ye duyulan saygı da ifade edildi.


(milliyet)alıntıdır...