Tunus tarihi gelişmelere tanıklık ediyor. Tunus Devlet Başkanı başörtülüleri ödüllendirdi. Tunus'ta bir mahkeme, kadınların kamuya ait iş yerlerinde başörtüsü takmasının yasaklanmasını yasal bulmadı.
M. Hasan Uncular'ın haberi
Tunus'ta bir mahkeme, kadınların kamuya ait iş yerlerinde başörtüsü takmasının yasaklanmasını yasal bulmadı. Avukat Abdul Rauf el-Ayyadi Tunus yargı tarihinde beyaz bir sayfanın bu alınan karar sonrasında açıldığını söyledi.

İdari mahkeme, başörtülü olduğu için okul yönetimi tarafından görevi askıya alınan öğretmenin lehinde karar verdi. Başörtüsünü "aşırılığın" bir işareti olarak gören 102. maddeyi gerekçe gösterip bunu yasaklayan maddeyle alakalı olarak idari mahkemenin aldığı karar bir emsal karar özelliği taşıyor.

1981'de cumhurbaşkanı, Habip Bourguiba kadınların devlet ofislerinde başörtüsü takmalarını yasaklamıştı.

Yetkililerden son yirmi yılda yaptıkları uygulamalardan dolayı başörtülü genç kızlardan ve bayanlardan özür dilemeleri bekleniyor. Dünyada kamusal alan olarak adlandırılan alanlarda sadece Türkiye ve Tunus başörtüsü yasağı uyguluyor.
Devlet Başkanı ilk kez başörtülülerle poz verdi

Tunus Devlet Başkanı başörtülüleri ilk kez makamında ödüllendirdi.
Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin bin Ali, Ramazan bayramı dolayısıyla başarılı öğrencileri makamında ödüllendirdi. Devlet televizyonundan canlı olarak verilen görüntülerde Devlet Başkanı Zeynelabidin bin Ali'nin başörtülü öğrencilere de ödül vermesi ülkede büyük bir sevince neden oldu.
Tunus'ta idari mahkemenin verdiği kararın ardından, Zeynelabidin bin Ali'nin de bugün başörtülülüleri ödüllendirmesi ülkede yasağın resmen kaldırıldığına delil olarak gösterildi. Tunus halkı, devlet başkanı bin Ali'nin bu tavrından dolayı kutladıklarını açıkladı.
Tunus'un resmi gazetelerinde de yayımlanan makalelerde "Başörtüsünün dini bir farz" olduğunun altı çizildi. Resmi es-Sarih gazetesinde geçen pazar yayımlanan bir makalede "Şüphesiz başörtüsü Ahzap suresi 59'da işaret edildiği gibi farzdır. Kimse bunu inkar edemez" denildi.
Tunus'ta yıllardır uygulanan başörtüsü yasağının ardından yaşanan bu gelişmeler ülkede büyük sevince neden oldu. Tunus gazeteleri yıllar sonra ilk kez başörtüsünün farz olduğu dile getirdi.
Devlet Başkanı'nın kızı örtündü
Bu arada, Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin bin Ali'nin büyük kızın örtündüğü belirtiliyor. Tunus'un resmi televizyonları eşleri örtülü olan ünlü birçok işadamını televizyona çıkardı.
Tunus halkı iki bayram yaşıyoruz
Öte yandan, son bir haftada ülkede başörtülülülerin sayısının giderek arttığı gözlemleniyor. Tunus halkı bu gelişmelerin ardından iki bayram yaşadıklarını ifade ediyor.


dunabulteni.net