Hollanda, çifte pasaport hakkına sınırlama getiriyor

Yusuf Bakırcı AA

Hollanda hükümeti, ülkede yaşayan yabancıların çifte pasaport hakkını kısıtlamaya yönelik yeni bir yasal düzenleme hazırlayacağını bildirdi.
Parlamentoya bilgi veren Adalet Bakanı Hirsch Ballin, düzenlemenin esas olarak bundan böyle Hollanda vatandaşlık hakkını almak isteyen yabancıların, ana ülke kimliklerinden uzak durmalarını öngöreceğini belirtti.
Bakanın verdiği bilgiye göre, Hollanda vatandaşlık hakkı alma koşullarına sahip bir yabancı başvuruda bulunduğu zaman, kendi ülkesinin vatandaşlık hakkından ayrıldığını bir açıklamayla bildirmek zorunda olacak. Bazı durumlarda ise istisnalar tanınarak kendi ülkesinin vatandaşlık hakkını korumasına izin verilebilecek. Ancak yeni kuşak gençler için bu mümkün olmayacak.
Hollanda’da doğup büyüdüğü için doğrudan Hollanda vatandaşlık hakkına sahip yabancı kökenliler, 18 yaşına geldiklerinde, tek vatandaşlığı benimsemek durumunda olacak; ya anne babasının ülkesinin, ya da Hollanda’nın vatandaşlık hakkından birini tercih etmek zorunda kalacak.
Bu gençlere çifte pasaport hakkı verilmeyecek.
Hükümet, bu yeni düzenlemeyle, ülkede halen çoğunluğunu Türk ve Faslıların oluşturduğu bir milyon dolayındaki çifte pasaporta sahip kişi sayısında artışın önüne geçilmesini hedefliyor.
Bakanın verdiği bilgiye göre, konuyla ilgili yasa tasarısı gelecek Ocak ayında bakanlar kurulunda ele alındıktan sonra Meclise gönderilecek ve 2008 ortalarına kadar da parlamentodan geçerek yürürlüğe girebilecek.
Hükümetin çifte pasaporta sınırlama getirme önerisinin, parlamentoda önemli bir itirazla karşılaşmadan yasalaşması bekleniyor. Parlamentodaki partilerin büyük çoğunluğu öneriye destek verirken, aşırı sağcı Özgürlük Partisi ile Liberal Parti çifte pasaporta hiçbir istisna getirilmemesini istediler. Bu partilere göre, vatandaş olmak isteyen her yabancı, kendi ülke vatandaşlık hakkını bırakmadıkça Hollanda vatandaşlığına geçmesine izin verilmemesi gerekiyor.
......milliyet alıntı.....