İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in anısına yazılan mektuplardan oluşan ve "Ali Topu Agop'a At" ismiyle Kırmızı Yayınları'ndan çıkan kitapta, dostları, ailesi ve Türkiye'nin önemli isimlerinin Dink için kaleme aldıkları mektuplar yayımlandı. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun yazdığı "Sevgili kardeşim" diye başlayan mektup da kitapta yer aldı.
Babasına hitaben duygusal bir mektup kaleme alan Arat Dink'in yazısından bazı bölümler ise şöyle:
"Daha ilkokul çağımdayken bile arkadaşlarımın ağızlarını doldura doldura babalarından bahsetmelerinden hoşlanmazdım.... Bir oğlun babasını anlatmaktan daha iyi şeyler yapması gerektiğine inandım hep. Biliyorum ki sen de babasını anlatan bir oğul olmamdan fazlasını isterdin benim için. Bazı arkadaşlarım anlatmıştır; yaşları geldiğinde babaları bunları alıp Karaköy'de bir yere götürürlermiş. Oysa sen beni hiç k...ye götürmedin... Çok sonra bir gün aldın beni, hadi senin yaşın geldi deyip Şişli Adliyesi'ne götürdün, hâlâ yargılanıyoruz."'Sevgili kardeşim'

Çubukçu'nun el yazısıyla kaleme aldığı ve "Değerli kardeşim" hitabıyla başladığı mektubu da şöyle: "Millet olarak bu toprakların yetiştirdiği değerli bir insanı, gerçek bir aydını ve bir güzel insanı menfur bir saldırı sonucunda kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bu topraklarda yaşayan herkesin kardeşçe, birlik ve beraberlik içinde yaşaması, ülkenin demokratikleşmesi yolundaki çabanız, dost ve aydınlık yüzünüz her zaman yolumuzu aydınlatmayı sürdürecektir ve size uzanan eller toplum vicdanında her zaman lanetlenecektir. Sizi her zaman sevgiyle, saygıyla ve kaybetmenin üzüntüsüyle anacağız. Bu çirkin saldırının hepimize yapıldığını unutmayacağız. Sevgili kardeşim nur içinde yat."

hürriyet