+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

İhracatçılar, faizde şok indirim bekliyor!

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  İhracatçılar, faizde şok indirim bekliyor! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  !
  Mesajlar
  10.944
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  16232936

  new İhracatçılar, faizde şok indirim bekliyor!

  İhracatçılar, faizde şok indirim bekliyor!
  14 Ekim 2007 Pazar 13:20ANKARA -ANKA- Düşük döviz kuru, yüksek TL ve faizden şikayetçi olan ihracatçılar ve reel sektör temsilcilerinin gözü, 16 Ekim Salı günü toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında. Sektör, Para Kurulu’ndan faizlerde “şok indirim" bekliyor.

  -“BU KURULDAN MUTLAKA FAİZ İNDİRİMİ ÇIKAR"-
  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından beklentilerine ilişkin görüşlerini söyledi. Satıcı, “Salı günü Merkez Bankası’ndan beklediğimiz sadece oransal olarak faiz indirimi değil, bunun ötesinde tavır olarak da faiz lobilerine ve reel piyasalarına vereceği mesaj. Bu mesajları çok net duymak istiyoruz. Faize devam mı, yoksa ihracata, üretime, reel sektörü merhaba mı? Burada Merkez Bankası’nın ve Para Kurulu’nun tavrı çok önemli.. Bütün Türkiye ve bütün üreticiler pür dikkat Salı günü onları izleyeceğiz." Oğuz Satıcı, Para Kurulu’ndan beklentilerinin kişisel olmadığını ifade ederek, “Biz de, herkesin yaptığı gibi sistemin şartların verdiği konforu kullanıp yan gelir yatabilirdik. Para Kurulu’ndan mutlaka faiz indirimi çıkar ama çıkmasından öte doğru mesaj ve doğru oran çıkmalıö dedi. Para Kurulu’nun 0.25, 0.50, 0.75 puan gibi bir indirim çıkması halinde faiz çevrelerinin “Buyurun biz hala yüksek faiz vermeye devam ediyoruz. Gelebildiğiniz kadar gelin. Bizim için, sıcak paradan önemli bir şey yokö mesajı anlamına geleceğini söyleyen Satıcı, “Biz Merkez Bankası ve Para Kurulu’ndan hem oransal, hem de söylemleriyle desteklenmiş bir ‘şok indirim’ bekliyoruzö dedi.
  Para Kurulu’ndan faiz indirimi çıkmaması halinde de gerçekleştirecekleri tepkilere ilişkin de çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Satıcı, Merkez Bankası’nın sağduyuyla hareket edeceğini düşündüklerini dile getirdi.

  “ŞOK FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYORUZ"-
  İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, reel sektörün gözünün 16 Ekim’de toplanacak Para Politikası Kurulu’na (PPK) çevrilmiş olduğunu ve reel sektörün toplantıdan ‘ŞOK faiz indirimi kararı’ beklediğini söyledi.
  Merkez Bankasının vereceği kararın “Türkiye’ye daha ne kadar yüksek faiz ödeteceğizö niteliğinde olacağını ifade eden Orakçıoğlu, Kurul üyelerinin ülke ekonomisi açısından tarihi bir sorumluluk taşıdıklarını vurguladı. Türkiye’de üreten kesimin sürdürülen politikalarla baskı altına alındığını savunan Orakçıoğlu “Yüksek faiz ekonominin ateşini yükseltiyor, verimliliğe, rekabetçiliğe darbe indiriyor. Bunun sonuçlarını her gün yaşıyoruz. Yıllardır omuz omuza üretimin içinde yer aldığımız, binlerce istihdam yaratan arkadaşlarımızın fabrikalarına kilit vurduğunu öğreniyoruz.ödedi. Orakçıoğlu, yüksek faizin yol açtığı düşük kurun üreticiye ve ihracatçıya büyük bedel ödettiğini belirterek, yüksek faizin yol açtığı bu sonucun, ülkemizde işsizliğe neden olduğunu, ithalat yapılan ülkelerin istihdamına katkı sağladığını ifade etti.
  Mali piyasaları düzeltmek üzere yıllar önce uygulanmaya konulan programın amacına ulaştığını, Türkiye’nin artık üretim odaklı yeni bir ekonomi programına ihtiyaç duyduğunu uzunca bir süredir dile getirdiklerini vurgulayan Orakçıoğlu, şunları kaydetti:
  “Biz bu sorunları dile getiriyoruz. Yalnızca üreticimizin değil, yüz binlerce çalışanın sorumluluğunu taşıyoruz üzerimizde. Para Politikası Kurulu’nun alacağı karar da işte bu yüz binlerce çalışanı ilgilendiriyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyelerine sorumluluklarını bir kere daha hatırlatıyoruz. Tüketen değil, üreten Türkiye’nin Merkez Bankası’ olarak tarihe geçmeye çağırıyoruz, iş işten geçmeden."

  -“MERKEZ BANKASININ YAPACAK CESARETİ OLMAYACAĞINI SÖYLÜYORUM"-
  İTKİB Başkanı İsmail Gülle de, Para Kurulundan önemli oranda faiz indirimi beklediklerini söyledi. Gülle, “Kalbimizden geçen en az yüzde 10’luk bir indirim yapılması. Bugün Türkiye’deki banka sahiplerine varıncaya kadar herkes enflasyonla verilen faiz arasındaki hedefin dünyada en yüksek olduğunu belirtiyor. Yani bu aklıselim olan herkesin şikayet ettiği bir konu. Mantığım indirim bekliyor ama dilim Merkez Bankasının yapacak cesareti olmayacağını söylüyor. Amerika benzer şekildeki pozisyonda, ya durgunluk ya büyümeydi, büyümeyi seçti. Ama bizim Merkez Bankasının aynı hassasiyetle üretim ve sanayiyi düşüneceğini sanmıyoruz" dedi. Gülle, şunları kaydetti:
  “Türkiye’de özellikle ithalatta ihracatın açılması bir cari açık sorunu yaşatıyor. Bu cari açığın finansmanında da diğer gelirlerinizde, turizmde, inşaatta, yabancı müteahhitlik hizmetlerinde, nakliyede, bu tür hizmetlerin dışında mutlaka bir açığı kapatmak için bir fon kullanıyorsunuz, sıcak parayı kullanıyorsunuz. Yani bu parayı çeviren, davet eden, kapanın önündeki peynir bu. 13.5’lerde olan faizi biranda 4.5 puan yukarı çıkartarak bu noktaya geldi. Yani bunun süresi bu faiz oranının normalleşmeye doğru gitmesi, neticesi bu. Türkiye’deki arz talep dengesi açısından baktığınız zaman, şuan da ihtiyaç olandan çok fazla bir dolar fazlası var. Yani hiç değilse bunun oluşmasını ya da havuza gelenle giden musluk arasındaki farkın azalmasını sağlayacak bir düzeltme istiyoruz."

  -“FAİZDEN MUZDARİP DURUMDAYIZ"
  İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ahmet Keleş ise, aynı konuya ilişkin değerlendirmesinde, “İhracatçılar olarak yüksek faizden muzdarip durumdayız. Yüksek faizin dolayısıyla yüksek kurun hedefi sadece ihracatçılar değil direk üreticilerdir. Üretim olmayacağına göre ihracat da olmayacaktır. O sebeple yüksek faizden çok hızlı bir şekilde bu ülkenin kurtulması gerekir. Sıcak paranın yatırıma dönüştürülmesi için gerekli önlemlerin alınması ve reel sektörü destekleyici faiz indirimin de ivedilikle gerçekleştirilmesi lazım" dedi.

  -“BU PARADOKS MUTLAKA ÇÖZÜLMELİ"-
  Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran ise, Türkiye’de hem dövizlerin düşük, hem faizlerin yüksek olduğunu belirterek, bunun da cari açığın sürekli artmasına neden olduğunu söyledi. Bu paradoks mutlaka çözülmesi gerektiğini vurgulayan Dalgakıran, bu kadar yüksek faiz oranlarında üretim yapmanın çok güçleştiğini vurguladı. Firmaların yatırım yapamaz hale geldiğine de işaret eden Dalgakıran, “Bunun acısını 2-3 yıl sonra çok daha kötü çekeriz. Türkiye gelecekte rekabet gücünü bu nedenle kaybedebilir. Sanayinin rekabet gücü yeni yatırımlarla desteklenir. Türkiye’nin kişi başı milli gelirini 10 bin dolar yapmak istiyoruz ama yatırım yapamayan sanayi ve üretim ortamında bunun nasıl olacağı meçhul. Bu bağlamda, faizler yüksek bir oranda düşürülmeli ve üreticinin yatırım yapmasının önü açılmalı" değerlendirmesi yaptı.

  -“MERKEZ BANKASI YILBAŞINA KADAR DÜZENLİ İNDİRİM YAPABİLİR"-
  Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Erdal Bahçıvan da, son 2-3 aydır enflasyonda yaşanan olumlu gelişmelerin ve düşeceğine ilişkin beklentilerin, dünya konjoktöründeki gelişim Merkez Bankası’nın önümüzdeki döneme yönelik endişelerini ortadan kaldıracak duruma geldiğini kaydetti. “Ben bunu kamuoyu baskısı olarak algılamıyorum" diyen Bahçıvan, “Son 3 haftada dünya piyasasında faizler yüzde 20’lerden yüzde 16’lara kadar indi. Bence bu Merkez Bankası için bir fırsat, Merkez Bankası’nın yılbaşına kadar her ay düzenli faiz indirmesi için elinde yeterli malzeme var. Birden 5-6 puan indir demek yerine her ay düzenli faiz indirimi yapılabilir" dedi.

  -“FAİZLER MİNİMUM 3-4 PUAN DÜŞMELİ"-
  İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları (İDDMİB) Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki ise, faizlerin geri çekilmesi gerektiğini kaydetti. Çekilmemesinin “para ile para kazanma" mantığında kalınmasını sağladığını vurgulayan Öztiryaki de, şunları dedi:
  “Bu Türkiye’de bizim insanımız da, yurt dışından gelen için de geçerli olduğu için faizlerin muhakkak düşürülmesi, muhakkak sıcak paranın soğutulması lazım. Yoksa daha sıkıntılı duruma geleceğiz ve dövizi durdurmak zor olacak. Sıcak para girişi devam ederse imalatçı ve ihracatçı için zor günler devam edecek. Sıcak para politikasının uzun sürmemesi gerektiğine inanıyorum. Bu gerçeklerle Türkiye daha önceden tanışmalı ve dövizin bu kadar bol olmadığı günleri de bilmemiz lazım. Dolayısıyla faizlerin minimum 3-4 puan düşmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

  -“FAİZLERİN DÜŞÜRÜLMESİ, YERİNDE BİR KARAR OLACAK"-
  Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Ömer Burhanoğlu ise, olası bir faiz indiriminin sanayi yatırımlarını pozitif yönde etkileyeceğini kaydederek, “Geçmiş yıllardaki istatistikler de bunu gösteriyor. Faizlerin düşmesinin diğer olumlu etkisi, YTL’ye olan talebi azaltıp, kurların doğru değere oturmasını sağlayacaktır. Salı günü yapılacak toplantıda faizlerin düşmesi yönünde bir karar çıkarsa bunun çok yerinde bir karar olacağını düşünüyoruz" diye konuştu. netgazete

 2. #2
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı

  Pek Bişey Anlamadim Ama Hayirmiiiii Sermiiiii Bilemem

 3. #3
  sefira
  Misafir

  Tanımlı

  aslında adamlar haklı
  ortalığı sıcak para avcılarına bırakmak yerine üretimi ve alım satımı destekleyecek politikalar yapılmalı
  uzun vadeli olabilir ama kesin cözümdür
  inşallah beklentiler boşa cıkmaz

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Faizde tarihi düşüş
  By KARLALESİ in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-04-2011, 18:50
 2. Faizde İndirim Çılgınlığı
  By şeker_sarı in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-19-2009, 14:10
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-19-2009, 16:29
 4. Türkiye faizde DÜNYA İKİNCİSİ
  By Lolan in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-18-2008, 16:42
 5. İş Bankası faizde tutucu
  By XxCANISIxX in forum Ekonomi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-18-2008, 13:18

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375