Mahalle Baskısı Anketinin Sonucu"Mahalle baskısı, Türkiye Malezya olur mu? Başınızı örtün baskısı var mı?" gibi bugünlerin popüler soruları anket oldu. İlginç sonuçlar çıktı. İşte grafikli sonuçlar.
ReklamMetropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin yaptığı kamuoyu araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı. “Türkiye'de Siyasal Durum” adlı araştırmada, Eylül ayında Türkiye gündemini belirleyen başta “mahalle baskısı, başörtüsü yasağı” gibi önemli tartışma konuları ele alındı. İşte araştırmadan çarpıcı sonuçlar:
“Sizce Türkiye ileride Malezya'ya benzer mi?” sorusuna hayır diyenlerin oranı 64.2. Sokağa çıkarken başınızı örtüyor musunuz?” sorusuna evet diyenlerin oranı 59.8. “Başınızı örtmediğiniz için sokakta bir baskı/tepki hissediyor musunuz?” sorusuna hayır diyenlerin oranı yüzde 91.1. “Üniversite öğrencileri üniversite içinde türban veya başörtüsü takabilmeli midir?” sorusuna evet diyenlerin oranı yüzde 59. “Üniversitelerde başörtüsü serbest bırakılırsa aynı yerdeki başı açık kız öğrenciler üzerinde bir baskı oluşur mu?” sorusuna hayır diyenlerin oranı yüzde 63.9.

EN YASAKÇI CHP'LİLER
CHP'ye oy verenlerin yüzde 73.1'i yasağın devam etmesini istiyor. Başını örtmediği halde üniversitede başörtüsü serbestliğine destek veren kadınların oranı ise yüzde 36.8 oldu.
MAHALLE BASKISI OLMAZ
“Üniversitelerde başörtüsü serbest bırakılırsa aynı yerdeki başı açık kız öğrenciler üzerinde bir baskı oluşur mu?” şeklindeki soruya verilen yanıtlar da mahalle baskısı tezini destekleyenleri yalanladı. “Evet, baskı oluşur” görüşündekilerin oranı yüzde 27 olurken, “Hayır, baskı oluşmaz” diyenlerin oranı yüzde 63.9 oldu.
ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI
Telefonla görüşme yöntemi kullanılarak yapılan araştırma için, örneklemde belirlenen illere ait telefon numaraları ayrı ayrı havuzlarda toplanarak, bu havuzlardan tesadüfi olarak bilgisayar programı yardımıyla telefon numarası çekildi.

Sokağa çıkarken başınızı örtüyor musunuz?

“Sokağa çıkarken başınızı örtüyor musunuz?” şeklindeki soruya araştırmaya katılan kadınların 59.8'lsi evet cevabı verirken, hayır diyenlerin oranı yüzde 40.2 oldu. Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Genel Müdürü Özer Sencar, başörtüsü ile siyasi ideolojiler arasında bağlantı aramanın çok yerinde bir değerlendirme olmadığını ifade ederek, değişik siyasal tavırlara sahip kişilerde başörtüsünün yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

Başınızı kendi isteğinizle mi örtüyorsunuz?

Araştırmaya katılanların yüzde 90.2'si başını “kendi isteğiyle” örttüğünü söylerken, ailesinin isteği ile başını örtenlerin oranı yüzde 5.6, başka birinin yönlendirmesiyle örtenlerin oranı ise yüzde 4.3. “Başınızı örttüğünüz günlere geri dönme imkanınız olsa yine de başınızı örter miydiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 93.6'sının “evet” yanıtını verdi.

Başınızı örtmediğiniz için baskı hissediyor musunuz?

Araştırmada “Başınızı örtmediğiniz için sokakta bir baskı/tepki hissediyor musunuz?” şeklindeki soruya katılımcıların yüzde 91.1'i “Hayır, hiçbir zaman” cevabı verirken, baskı gördüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 8.9. “Sizce kadınlar dışarıda başlarını örtmeli midir?” şeklindeki soruya “Bireysel bir tercihtir, kendileri bilir” yanıtını verenlerin oranı yüzde 62.3, “Hayır, örtünmemeliler” diyenlerin oranı 10.5, “evet, örtünmeliler” diyenlerin oranı yüzde 26.2.

Öğrenciler üniversitelere başörtülü girebilmeli mi?

Araştırmaya katılanların büyük bir çoğunluğu üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kaldırılmasından yana. “Üniversite öğrencileri üniversite içinde türban veya başörtüsü takabilmeli midir?” sorusuna yüzde 59'u “evet” derken, “hayır” diyenlerin oranı yüzde 29.9, “fikrim yok” diyenlerin oranı da yüzde 11.1.

Sizce Türkiye ileride Malezya'ya benzer mi?

”Türkiye ileride Malezya'ya benzer mi?” sorusuna, araştırmaya katılanların yüzde 45'i “hayır benzemez”, yüzde 19.2'si “hayır benzeyeceğini zannetmiyorum”, yüzde 15.5 “evet ileride benzeyebilir”, yüzde 4.2 “ evet kesinlikle benzer” cevabı verdi. Türkiye'nin Malezyalaşacağını düşünenlerin oy verdikleri siyasi partilere bakıldığında CHP'liler yüzde 45.2 ile birinci sırayı aldı. Benzemeyeceğini düşünenler içinde ise ilk sıra yüzde 85.7 ile DTP'liler olurken, AK Partililerin yüzde 71.8'i, MHP'lilerin de yüzde 69'u “benzemez” yanıtını verdi.

Türkiye ileride dine dayalı devlete dönüşür mü?

“Türkiye'nin ileride şeriata dayalı bir din devletine dönüştürülebileceğine inanıyor musunuz?” sorusuna “hayır” diyenlerin oranı yüzde 73.1 oldu. Evet diyenler ise yüzde 16.3'te kaldı.Yüzde 10.6'lık grup ise fikrim yok yanıtını verdi.

Dindar insanlara baskı yapılıyor mu?

“Ülkemizde insanlar Müslümanlığın gereği olan ibadetlerini serbestçe yerine getirebiliyor mu?” sorusuna araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu “evet” yanıtını verdi. “Evet” diyenlerin oranı yüzde 80.3 olurken, “hayır” diyenler yüzde 16.5'de kaldı. “Türkiye'de dindar insanlara baskı yapılıyor mu?” sorusuna da yine benzer biçimde vatandaşların yüzde 72.2'si “hayır” yanıtını verdi. Yüzde 22.6'lık grup “evet” derken, bir fikri olmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 5.2 oldu.

Toplumun yarısı ılımlı muhafazakâr
Araştırma, Türk halkının yarısının kendisini “ılımlı muhafazakar” diye tanımladığını gösterdi. “Genel anlamda kendinizi ne ölçüde muhafazakar olarak görüyorsunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 51.2'si, “ılımlı muhafazakar” yanıtını verdi. “Muhafazakar” diyenler yüzde 21.2, “aşırı muhafazakar” diyenler yüzde 2.6 olurken, “muhafazakar değilim” diyenlerin oranı yüzde 25'te kaldı. Haber: Aslıhan Karataş/Yenişafak
AKTİF HABER