'Türkiye bize hiçbir ipucu vermedi'ABD Büyükelçisi Ross Wilson, Ermeni tasarısı sonrası Türkiye ile ABD ilişkilerini değerlendirdi

15.10.2007 12:58
ABD Savunma ve Dışişleri Bakan Yardımcıları Eric Edelman ve Dan Fried’in Ankara’daki görüşmelerinin yankısı sürerken ABD Büyükelçisi Ross Wilson, "Türk yetkilileri, (soykırım iddialarıyla ilgili) tasarı geçerse alabilecekleri veya almayı düşünebilecekleri hiçbir spesifik önlemi bizimle görüşmediler" dedi.
Ross Wilson, Washington Post gazetesi muhabiri ile telefonla yaptığı söyleşi sırasında Ankara’nın kendileri ile "Ermeni soykırımı" tasarısının geçmesi halinde alacağı önlemleri konuşmadığını belirtti. Wilson "Türk yetkilileri, tasarı geçerse alabilecekleri veya almayı düşünebilecekleri hiçbir spesifik önlemi bizimle görüşmediler" dedi.

'PKK, GÖRÜŞMELERİN KÜÇÜK KISMINI OLUŞTURDU'
Bu arada, Ankara’da konuya yakın kaynaklar, Edelman ve Fried’in Ankara’daki görüşmelerin çok büyük bir bölümünü "Ermeni tasarısının oluşturduğunu belirterek "PKK konusu açıldı ancak görüşmelerin çok küçük bir kısmını oluşturdu" dediler.
Bu arada, Dan Fried, New Work Times ile yaptığı görüşmede "Bu tasarıyı önleme zorlukları konusunda gerçekçi olmalıyız ancak niyetimiz mücadeleyi sürdürmek ve argümanlarımızı en açık ve güçlü biçimde dile getirmektir" şeklinde konuştu.
Fried da PKK’nın faaliyetlerini durdurmak için herhangi bir plan olup olmadığı sorusunu yanıtlamaktan kaçınırken Ankara’dan Bağdat’a geçen Edelman’ın, Türkiye’nin rahatsızlığını güçlü bir biçimde yansıtacağını söylemekle yetindi.
Anka alintidir