+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Burası Diyarbakır Utanç Çadırı

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Burası Diyarbakır Utanç Çadırı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  ! Burası Diyarbakır Utanç Çadırı
  Burası Diyarbakır Utanç Çadırı
  Burası Diyarbakır... Kızamıktan sonra başlayan ölümcül SSPE hastalığıyla boğuşan çocuklar, 'Bir nefes sıhhat' için bu utanç çadırında...
  Reklam  Savaş Ay/Takvim

  Kahır çadırı

  Demek öyle.
  Demek birileri aymazlık, dangalaklık, salaklık edecek, elalemin el kadar evlatları, heykel çocuklara dönecek.
  Yani kımıltısız, kıpırtısız, sessiz, dilsiz, elsiz, hareketsiz kalacaklar ha?..
  Sebep olana, suskun kalana, çare aramayana, yardım yapmayana, beceriksize, tıynetsize yuh olsun, yuhlar olsun.

  BİRLİKTE AĞLADIK
  Bunca kör dilenci bedduasını peş peşe sıralayışımda sebep var elbet. Şu ki; ben Diyarbakır'da, Dağ Kapı Meydanı'nda kurulmuş o "kahır çadırını", kendi gözlerimle gördüm.
  O yaşarken ölü olan, 'bitki' olan yavruların ana babalarıyla, bacı gardaşlarıyla, yüz yüze geldim, dertleştim, birlikte ağlaştım.

  ZEHİRLİ AĞLAR
  İsyanın böylesini... Kahrolmanın zirvesini, acının en tepesini işte orada, o "kahır çadırında" duyumsadım ben dostlar. Onun için siz de bilin görün duyun istedim bu kahrı. Acıları paylaşalım, azaltalım bir nebze. Bundan böyle senin, benim, onun, hepimizin çocukları aynı zehirli örümceğin ağında can çekişmesin, can yitirmesin istedim. Az ötede bu musibet nasıl gelir vurur? Nasıl yerleşir, canavar olur okuyun bir.

  Çocuksun ölüyorsun adın SSPE'li

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre de Türkiye'de 7 bin çocuk, bu ölümcül hastalığın pençesinde kıvranıyor. Bu ölümcül hastalığa sebep olan da kızamık virüsü. Önce vücuda yerleşen virüs, sinsice ilerleyerek beyne ulaşıyor. Santral sinir sistemini tahrip ederek, hastayı bitkisel hayata sokuyor.

  HER GÜN DAHA FAZLA
  Genellikle 7 ila 10 yaşları arasında ortaya çıkıyor bu musibet hastalık. Daha çok 2 yaşından önce kızamık geçiren çocuklarda görülüyor. Rastlanma oranı 100 binde bir. Ancak özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bu oranın 20 binde bire kadar indiği ileri sürülüyor. Hiç aşılanmayanda risk 20-30 kat yükseliyor. Her geçen gün hasta sayısı artıyor.

  NEREDEN BAŞIMIZA GELDİ BU BELA?
  SSPE'nin kesin bir tedavisi yok şimdilik. Standart bir tedavi metodu da yok. İlaçlar ilerlemeyi yavaşlatabiliyor o kadar. Kızamık aşısının uzun bir dönem 9'uncu ayda ve tek doz uygulanması, Türkiye'de SSPE'nin yaygınlaşmasının en önemli sebepleri arasında gösteriliyor. 1988-1998 yılları arasında çocuklara 9'uncu ayda tek doz kızamık aşısı yapıldı. 1998'den sonra ilkokul birinci sınıfta ikinci doz uygulaması başlatıldı. Ancak aşılama oranı, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yüzde 30'larda kaldı. "Bayat Aşı" iddiasını ortaya atanlar da var.

  Sayın Sağlık Bakanı lütfen ilgilenin

  Buradan Sağlık Bakanımız Recep Akdağ'a sesleniyorum. Lütfen aşağıdaki talepleri değerlendirin ve gerekeni yapın sayın Bakan.
  Hastalığın süratle araştırılması.
  Türkiye'deki bütün hastaların kayıt ve takip altına alınması.
  Hastalara özel hastane açılması.
  Büyük hastanelerde özel birimler oluşturulması.
  Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı ve Yeşil Kart güvencesindekilere ilaçların eczane ve bakanlık birimlerinden ücretsiz verilmesi.

  ÖĞRETİN BARİ
  Hastalara ilaçların nasıl kullanılacağının öğretilmesi.
  Hasta ailelerine geçinebilecekleri miktarda aylık bağlanması ve maddi destek sağlanması.
  Ebeveynlere ve yakınlara hastaların bakımının (beslenmesi, fizik tedavisi vs) öğretilmesi.
  Sevk probleminin ortadan kaldırılması.
  Üniversite hastanelerinde tedavi olanağı sağlanması.

  Uzman uyarıları

  Çocuk Hastalıkları uzmanları, tek doz uygulamasının büyük bir hata olduğu görüşünde. Onlara göre, 9'uncu ayda aşılanan çocuklar, 15'inci ayda da mutlaka aşılanmalı. 9'uncu aydaki kızamık, 15'inci aydaki ise üçlü kızamık (KKK, kızamık, kızamıkçık, kabakulak) olmalı. İlkokul birinci sınıfta yeniden üçlü aşı yapılmalı. Ardından 5 yıl sonra bir aşı daha gerekiyor. Uzmanlar ayrıca 9'uncu aydaki aşının, çocuğu ilkokul birinci sınıfa kadar koruyamayacağını belirtiyor.

  SSPE'LİLER DAYANIŞMAYA GEÇTİ
  Diyarbakır "kahır çadırında" rastladığım ailelerin bir dernek çatısı altında toplandığını öğreniyorum. SSPE hastaları yakınları geçtiğimiz yıl bir dernek çatısı altında kenetlenmiş meğer. SSPE Hastaları Yardımlaşma Dayanışma ve Yaşatma Derneği'nin merkezi, İstanbul Pendik'te. Derneğe bildirilen hasta sayısı 700. Bunların 85'i ne yazık ki hayatını kaybetmiş. Eski hallerine göre tamamına yakın diye tanımlanabilecek şekilde toplam 16 tanesi iyileşme kaydetmiş. 4'ü ise komayı atlatmış.

  NASIL GELİŞİYOR
  Hastalık önce hafıza kaybı, baş düşmesi, uyarılara cevap verememe, nöbet, istemsiz kas hareketleri ve davranış değişiklikleri gibi belirtilerle başlıyor. İlk evrede, unutkanlık, sinirlilik, hafıza kaybı, derslerdeki başarı düşüklüğü görülüyor. İkinci evrede sıçramalar, tek başına yemek yiyememe, konuşmanın yavaşlaması, yürümede güçlük çekilmesi gibi belirtilerle hastalık kendini hissettiriyor. Üçüncü evrede hasta yatağa bağımlı hale geliyor.
  Burundan ya da sondayla sıvı besin veriliyor.
  Son evre ise koma.
  Bazen çok kısa, bazen de yıllarca sürüyor ve ölümle sonlanıyor.


  aktif haber

 2. #2
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  :angry:

  Savas Ay Yorum Yapmis Zaten Asil Utanmasi Gereken Bizleriz Onlar Degil

Benzer Konular

 1. Utanç / Utanç Film Konusu / Utanç Film Tanıtımı / 2011
  By Kaileena in forum Vizyondaki Filmler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-09-2012, 00:26
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08-16-2008, 16:05
 3. Burası Muştur Şarkı Sözü-Tual(Burası Muştur)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-04-2008, 16:47
 4. Burası Muştur-Barış Manço(Burası Muştur Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-28-2008, 17:29
 5. Burası Muştur-Yıldız Tilbe(Burası Muştur Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-12-2008, 16:57

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0