8 yaşındaki S.G. ile G.A. ve 10 yaşındaki Ş.A., İzmir Buca'daki Şehit Asteğmen Adem Dertsiz Çocuk Yuvası'ndan geçen pazar kaçtı. Üç çocuk, önceki gün Bergama Pazarı'nda bir kapkaça karışınca yakalandı ve yuvaya geri getirildi. İşte çocuk kapkaççı S.G.'nin dehşet veren itirafları:

"Bize atari alıyorlar"

"Yurtta kötü muamele görüyoruz. Bu yüzden kaçtık. Genelde hep kaçarız. Eve gideriz. Bizi sabah evden bir siyah Şahin alır. Pazara götürür. Burada çanta ve altın çalarız. Abiler bize günde 20 YTL ve atari verirler."

"Her yurttan kaçarlar"

Bunları anlatan üç çocuk, yaşları küçük diye takibata uğramadı ve çocuk yurduna teslim edildi. Ancak çocuklar yurttan dün sabah yine kaçtı. Yurt müdürü, dayak iddiasını yalanlayarak "Hangi yurt olsa kaçarlar" dedi.

Hayali polis olmakmış!

S.G. Buca'daki yurttan (üstte) kaçmadan önce SABAH muhabirine "5 yaşımdan beri hırsızlık yapıyorum. Bu işi severek yapıyorum ve bana heyecan veriyor. 18'imden sonra bu işi yapamam. Çünkü hapse girerim. Polis olmak istiyorum" dedi. Kaçak üç çocuk aranıyor.'Kapkaç yapınca atari veriyorlar'

İzmir'de yakalanan 8 yaşındaki S.G., kapkaç çarkını anlattı: Çanta ve para çalmak için bizi otomobille pazar yerlerine götürüyorlar. Karşılığında 20 YTL ve atari oyuncak alıyorlar.

İzmir'de, defalarca hırsızlık yaptıran ailelerinden alınarak Buca'daki Şehit Asteğmen Adem Dertsiz Çocuk Yuvası'na verilen 8 -10 yaş arasındaki üç çocuk, geçen hafta yurttan kaçtı ancak Bergama pazarında dolaşırken yakalandı. Çocuklar, bir kadınla birlikte çanta ve para çalmak için İzmir'den getirildiklerini söyleyince polis, çocuklardan G.A.'nın annesi Gülperi A.'yı da pazar yerinde bir kadının çantasından cep telefonu çalarken suçüstü yakaladı. Sekiz yaşındaki S.G.'nin anlattıkları, sistemin nasıl işlediğini ve çocukların nasıl kullanıldığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Yakalanıp yurda götürüldüğünde H. A. sahte ismiyle kayıt yaptırdığını anlatan küçük çocuk, yurtta kendilerine kötü davranıldığını öne sürerek, şunları anlattı:

OTOMOBİLLE 'İŞ'E SERVİS

"Yurdun açık bırakılan arka kapısından kaçtık. Dolmuşa binip eve gittik. Bize bu işleri Yenişehir Tepecik'teki bir ekip yaptırıyor. Sabahları siyah bir Şahin araç gelip alıyor. Pazar kurulduğu yerlerde çanta, altın, para gibi değerli şeyleri çalıyoruz veya biz insanları oyalarken ağabey ya da abla dediğimiz kişiler çalıyor. Bize 20'şer YTL veriyorlar. Ayrıca atari gibi oyuncaklar alıyorlar." Arkadaşı G.A.'nın da Aliağa'da kuyumcudan bir kadının çantasını çalarken yakalandığını ancak gönderildiği yurttan kaçtığını söyleyen küçük çocuk, "İşe gidip de boş döndüğüm zaman amca bize iki tokat atar. Yakalanınca eskiden Ayşe teyze gelip karakoldan kurtarırdı. Şimdi Ayşe Teyze ayrıldı. Onun yerine Zeynep Teyze var" diye konuştu.

KAYMAKAMI BİLE SOYDU

Bütün suçlarının toplandığını bildiğini söyleyen S.G., "Bu nedenle bu işi 18 yaşına girene kadar yaparım. Ondan sonra yakalanınca bu güne kadar işlediğim suçlar toplanacağı için cezaevine girerim. Bu nedenle 18 yaşında bu işleri bırakmam gerekiyor. Ben okumak, hatta polis olmak istiyorum" dedi. Şehit Asteğmen Adem Dertsiz Çocuk Yuvası Müdürü Servet Çekiş ise, çocuklara şiddet uygulamadıklarını öne sürerek, "Çocuklardan G.A. adlı bir kız bir kaymakamın çantasını bile çaldı. Suç dosyaları kabarık ama yaşları küçük oldukları için serbest bırakılıyorlar. Getirmediğimiz yer kalmadı. Hangi yurda götürseniz kaçarlar" dedi.Sabah