Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, 21 Ekim'de yapılacak halk oylamasının ertelenip ertelenmeyeceğine saat 13.00'te yapacakları toplantının ardından karar vereceklerini açıkladı.
Aydın, YSK'ya gelişinde gazetecilerin halk oylamasının ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin sorularını yanıtladı.
Halk oylamasına sunulacak anayasa değişikliği paketinden 11. Cumhurbaşkanının seçimine ilişkin geçici 2 maddenin çıkarılmasını öngören yasanın TBMM'den geçtiği ve Resmi Gazete'de yayımlandığının hatırlatılması üzerine Aydın, ''Tamam, o zaman bir karar vereceğiz demektir'' dedi.
Aydın, konuya ilişkin toplantının bugün saat 13.00'te yapılacağını, kararın da büyük ihtimalle bugün açıklanacağını söyledi.

''İKİ İHTİMALDEN BİRİSİ''
''Dün halk oylamasının erteleneceği yönünde sinyaller vermiştiniz'' diyen bir gazeteciye Aydın, ''Öyle bir sinyal vermedim. Öyle yorumlanmış. Ben iki ihtimal söyledim. Zaten ya pazar günü devam edip oylama yapılacak ya da yeni bir takvim yapılacak. İki ihtimalden birisi zaten'' yanıtını verdi.
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in konuya ilişkin dün yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine de Aydın, ''O kendi görüşü. Kurul kararını görünce biz de kendi görüşümüzü söylemiş oluruz. Kurul, kararını bekleyeceğiz'' dedi.
YSK'dan 'yeni takvim' sinyali

11. cumhurbaşkanının seçimine ilişkin geçici maddelerin referandum paketinden çıkarılmasının ardından gözler Yüksek Seçim Kurulu'na çevrildi.Tartışmaları değerlendiren YSK Başkanı Muammer Aydın ise "yeni takvim" sinyali verdi.

Geçici maddelerin kaldırılmasıyla ilgili değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra toplanacaklarını vurgulayan Aydın, referandumun ertelenebileceği şeklinde bir görüş dile getirmediğini ifade etti. YSK Başkanı önlerinde bulunan iki seçeneği ise şöyle özetledi: "Birincisi, yeni bir seçim takvimi belirlemek. Diğeri de oylamaya onay vermek. Oylama sonrasında gümrüklerde kullanılan oyların sonucu etkilememesi halinde de seçim sonuçlarının geçerli sayılmasını sağlamak."


Kaynak : Haber7