Türk müteahitler K.Irak’tan çekiliyorIrak’ta 5 milyar dolarlık yatırım yapan Türk şirketleri de teker teker bölgeyi terk ediyor.

17.10.2007 09:00
TSK sınır ötesi operasyona hızlandırırken Kuzey Irak’ta 5 milyar dolarlık yatırım yapan Türk şirketleri de teker teker bölgeyi terk ediyor.
Türk ordusunun Kuzey Irak’ı vurma olasılığı burada faaliyet gösteren Türk şirketlerini de ürküttü. Londra’da Arapça yayınlanan Ez-Zaman gazetesine konuşan Erbil Türk İşadamları Birliği Başkanı Ahmet Acar, birçok Türk firmasının çalışanlarıyla yollarını ayırarak sözleşmelerini iptal ettiğini söyledi. Acar, “Kuzey Irak’ta faaliyette bulunan birçok Türk şirketi, işlerine son vererek geri dönüş çalışmalarını hızlandırdı” dedi. Kürt yönetiminin komşu İran ve Türkiye ile ekonomik ilişkilerinin önemli boyutlara ulaştığını yazan Ez Zaman, bu ülkelerin yatırımlarının on birlerce Kuzey Iraklıya istihdam sağladığını ve Türkiye’nin bölgedeki yatırımlarının 5 milyar dolara ulaştığını yazdı.
Taşyapı da ayrılıyor
Erbil Ticaret Odası’nın verilerine göre 1 Ekim’den bugüne 23 firmanın kaydını sildirerek ticari faaliyetlerini sonlandırdı. Kuzey Irak’ta en büyük ihaleleri alan ve 600 çalışanı bulunan Taş Yapı’ya ait Grup 77’nin sahibi Emrullah Turanlı bölgedeki faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını söyledi. Turanlı, bölgede şuanda bir iş yapmanın anlamı kalmadığını belirterek, “Arkadaşlarımızla oturduk ve bölgeden çekilme kararı aldık. Böyle bir durumda para kazanmayı düşünemeyiz” açıklamasını yaptı. Kuzey Irak’ta son olarak 60 milyon dolarlık çevre yolu inşaatını tamamlayan Taşyapı bölgede çalışan mühendislerini geri çağırıyor.
500 şirketin 380’i Türk
Bölgede en yoğun faaliyet Taşyapı’ya ait. Erbil’in yollarını yapıyor. Erbil ve Süleymaniye’deki uluslararası havaalanları, yeni üniversiteler, bölgesel yönetimin bakanlıkları, Barzani’nin başkanlık sarayı, cezaevleri, kültür ve alışveriş merkezleri, karayolları, kanalizasyon ve su şebekeleri, konutlar kısacası son yıllarda inşa edilen hemen herşeyin altında, Makyol, Tepe grubu, Nursoy, Elegan, Günay İnşaat gibi müteahhitlik firmalarının imzası var. Erbil’de faaliyet gösteren irili ufaklı 500 yabancı şirketten 380’i Türkler’e ait. K.Irak’ta ise 1200 civarında Türk şirketi var. Bunların 900 kadarı inşaat sektörü ve ilgili kollarda çalışıyor. Kalanlar ise gıda, kırtasiye ve her türlü ürün ihracatı ve hizmet sektörüyle ilgili... KYB’ye göre Türk firmaları pazarın yüzde 95’ine sahip...
BBC
haberturk alintidir