+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

BBC: Vekillerin Meydan Okuması

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  BBC: Vekillerin Meydan Okuması Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  :okur: BBC: Vekillerin Meydan Okuması


  BBC: Vekillerin Meydan Okuması


  Hükümete sınır ötesi operasyon için yetki veren tezkereye Meclis'ten çıkan onay, uluslararası haber ajansları tarafından 'flaş haber' olarak duyuruldu.  LONDRA / BERLİN / WASHINGTON / MADRİD - ABD Başkanı George W. Bush'un Ankara'ya yönelik operasyon uyarısı yaptığı sırada ajanslar, tezkere kararını acil koduyla duyurdu.

  İngiliz yayın kuruluşu BBC, “son dakika” olarak geçtiği haberde, Türk milletvekillerinin ABD ve Irak'a meydana okuyarak, Irak'a saldırıya yeşil ışık yaktıklarını belirtti.

  BBC, Türk parlamentosunun, hükümete Irak'a operasyon yapılması için izin verdiğini belirtti. BBC, oylamanın sonucunu “Türkiye'ye itidal çağrısını yapan ABD ve Irak'tan gelen baskılara bir meydan okuma” olarak nitelendirdi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tezkerenin onaylanmasının bir askeri operasyonun hemen gerçekleşeceği anlamına gelmediğini söylediğine dikkat çeken BBC, “Ancak (Erdoğan) Türkiye'nin, Irak'tan gelen PKK asilerinin sorumlu tutulduğu bombalı saldırılarda son günlerde meydana gelen artışa tepki göstermesi gerektiğini söyledi” dedi.

  Amerikan medyasının önde gelen haber sitelerinden Drudgereport ise, tezkere kararını ve Başkan George W. Bush'un Türkiye'ye uyarısını kırmızı başlıkla duyurdu.

  ALMAN BASININDAN YOĞUN İLGİ
  Alman medyası, sınır ötesi operasyona izin veren tezkerenin TBMM'de kabul edilmesini anında izleyicilerine duyurdu. ARD televizyonunun İstanbul muhabiri, tezkerenin 500'den fazla oyla kabul edilmesinin ve sadece 19 ''hayır'' oyu kullanılmasının, hükümetin bu tezkeresinin ne kadar büyük ölçüde desteklendiğini gösterdiğini belirtti.

  ''Bu tezkere somut olarak ne getirecek?'' sorusu üzerine muhabir, ''Tezkerenin kabul edilmesi Türk ordusunun hemen Irak'a müdahale edeceği anlamına gelmiyor'' diye konuştu.

  ZDF televizyonu da, tezkerenin kabul edilmesi haberini, ''Türk parlamentosu, hükümetin kuzey Irak'a müdahale edilebilmesine izin veren tezkeresini kabul etti. ABD Başkanı Bush, kuzey Irak'a müdahale edilmemesi konusunda uyarıda bulundu'' ifadeleriyle izleyicilere aktardı.

  ZDF haberinde, bu kararın Türkiye'deki milliyetçileri daha da coşturduğunu bildirdi. Türkiye'deki vatandaşların da görüşlerine de yer verilen haberde, Türkler'in büyük bir çoğunlukla terör örgütü PKK'ya karşı güç kullanılmasından yana olduklarını söyledikleri ifade edildi. Terör örgütü PKK'nın görüntülerine de yer verilen haberde, örgütün Türk askerlerine karşı saldırılarını sürdürdüğü ve son günlerde birçok askerin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

  ABD, AB ve Irak'ın Türkiye'ye karşı tepki gösterdikleri belirtilen haberde ayrıca, İstanbul muhabirinin görüşlerine yer verildi. Alman muhabir, Türkiye'nin daha önce de benzer bir tezkereyi kabul ettiğini, ancak bundan yararlanmadığını hatırlatarak, Türk hükümetinin bu kez de tezkereyi uygulamayabileceği görüşünü savundu.
  Der Spiegel Dergisi ise haberinde ''TBMM'nin 550 milletvekilinden 507 gibi büyük bir çoğunluğu, orduya, her an Kuzey Irak'a bir operasyon amacıyla girebilmesi için açık çek verdi'' dedi.

  Haftalık derginin internet sitesinde yayınlanan haberde, tezkerenin kabul edileceğine daha önceden de kesin gözüyle bakıldığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Artık sabrımız tükendi. Irak, Türkiye'nin bir askeri operasyonunu engellemek istiyorsa kendisi belirgin bir biçimde PKK'ya karşı mücadele etmelidir'' dediğine işaret edildi.

  Bu gelişmelerin Bağdat ve Washington'da diplomatik faaliyetleri hızlandırdığı, Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi'nin de beklenmedik biçimde Ankara'yı ziyaret ettiği ifade edilen haberde, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin de yakın bir zamanda üst düzey bir heyetle Türkiye'yi ziyaret edeceğini söylediği kaydedildi.

  Amerikalı üst düzey hükümet temsilcilerinin de Ankara'da temaslara hazırlandığı belirtilen haberde, ABD Başkanı George W. Bush'un, tezkerenin kabulünün Türkiye'nin çıkarına olamayacağını söylediği, ancak Erdoğan'ın, gerektiği takdirde ABD ile ilişkilerin bozulmasını bile göze aldığı biçiminde açıklamalar yaptığı hatırlatıldı.

  Alman özel televizyon kanalı ''N24'' de, TBMM'nin, Bush'un uyarılarına karşın Kuzey Irak'a askeri müdahale yapılabilmesine olanak sağlayan tezkereyi kabul ettiğini belirterek, ABD, AB, NATO ve Irak'ın, Türkiye'ye uyarıda bulunarak, Irak'taki durumu daha da istikrarsız duruma getirmemesini istediklerini bildirdi.

  Diğer bir Alman özel televizyon kanalı olan ''n-tv'', TBMM'nin uluslararası uyarılara aldırmadan tezkereyi kabul ederek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta operasyon yapabilmesine olanak tanıdığını, Türk hükümetinin, PKK teröristlerinin Türkiye'de saldırılar düzenledikten sonra Kuzey Irak'a çekildiklerine inandığını kaydetti.

  Bu arada, Alman Haber Ajansı (DPA), konuya ilişkin haberini, ''Türk parlamentosu, PKK'ya karşı sınır ötesi askeri müdahaleye izin verdi. şimdilik bir yıl için öngörülen tezkere 550 milletvekilinin bulunduğu Mecliste 19 oya karşı 507 oyla kabul edildi. Tezkerenin kabul edilmesi hemen bir müdahale yapılacağı anlamına gelmiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Mecliste yaptığı konuşmada, bu tezkereden istifade edilmesine gerek kalmamasını ümit ettiğini söyledi. ABD, AB ve Irak, Türkiye'ye itidalli davranması çağrısında bulundular'' şeklinde ifadelerle verdi.

  İSPANYOL BASINI
  İspanya basını, tezkerenin TBMM'de kabul edilmesini ilk haber olarak verdi. Türkiye'de sınır ötesi operasyonla ilgili tartışmaları günlerdir yakından izleyen İspanyol gazeteleri, tezkerenin kabulünü internet sayfalarında, ''Türkiye Parlamentosu, Kuzey Irak'a askeri birlik göndermesi için Erdoğan'a onay veriyor'' başlığıyla duyurdu.

  El Pais ve ABC gazeteleri, TBMM'nin onayladığı tezkere gereği Türk askerinin Kuzey Irak'ta bulunan terör örgütü PKK'nın üslerine askeri saldırı düzenleyebileceğini yazdı. El Mundo Gazetesi ise, TBMM'nin tezkereyi büyük çoğunlukla onaylamasına karşın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarıyla, hemen bir askeri operasyon olacağına dair beklentileri düşürdüğünü kaydetti.

  İspanyol televizyonları da habere geniş yer ayırdı. Öte yandan İspanyol basını, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Türkiye'deki resmi ziyaretiyle bağlantılı olarak, ''Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devleti kurulmasını istemeyen Suriye de, Türkiye'nin operasyonuna destek veriyor'' yorumunu yaptı.
  (ANKA / AA)

  aktif haber


 2. #2
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı

  SURİYEDE DESTEK VERDİ BİZE SIRA İRANDA YAŞASIN :seytannseytan1XPKKLILAR İRAKTA HARİTADAN SİLİNECEK :X:seytan1seytann:

Benzer Konular

 1. Vekillerin Ermenistan kararı!
  By LAFAKOZ in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-02-2008, 14:04
 2. Vekillerin kaç çocuğu var?
  By XxCANISIxX in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-23-2008, 11:34
 3. arapların okuması
  By egegun in forum Ilginc Garip Enterasan Seyler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-02-2007, 15:06
 4. Vekillerin gizli numara kabusu
  By XxCANISIxX in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-14-2007, 08:46

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0