Yanlış saç kesme davasında, kuaförden karşı atak


Hilal YÜKSEL/SİVAS, (DHA)

SİVAS'ta saçını yanlış ve biçimsiz kestiği gerekçesiyle müşterisi 37 yaşındaki Solmaz Gülmez tarafından hakkında dava açılan, 633 YTL maddi, 500 YTL manevi tazminat ödemeye mahkum edilen kuaför Hayati Güner, kararın eline yeni ulaştığını ve cuma günü temyize başvuracağını belirtti. Kestiği saçta herhangi bir kusurun bulunmadığını belirten Güner, kararın temyizde de düzeltilmediği taktirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını söyledi.
Bir kamu kuruluşunda makine mühendisi olarak çalışan Solmaz Gülmez, gittiği bayan kuföründe saçının istediği modelin dışında ve uzunlukta, biçimsiz bir şekilde kesildiğini iddia ederek saçını kesen kuaför Hayati Güner hakkında Sivas 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde maddi ve manevi tazminat istemiyle dava açmıştı. 1.5 yıl süren mahkeme sonrasında kuaför Hayati Güner, Solmaz Gülmez'e 633 YTL maddi, 500 YTL manevi tazminat ödemeye mahkum edilmişti.
Bugün Berberler ve Kuaförler Odası yönetimi ile birlikte açıklama yapan kuaför Hayati Güner, temyize başvuracağını belirtti. 20 yıllık meslek hayatında böyle bir olayla ilk kez karşılaştığını belirten Güner, “Mahkeme kararı elime yeni ulaştı. Biz kararı cuma günü temyize göndereceğiz. Olaydan sonra bazı müşterilerimiz bizim yanımızda yer alırken bazıları da ister istemez tepki gösterdi. Birçok ilden destek telefonu aldım. Temyizden de sonuç çıkmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmayı düşünüyorum. Çünkü ben 20 yıldır bu mesleği yapıyorum ve böyle bir olayla daha önce karşılaşmadım. Benim kestiğim saçta herhangi bir kusur kesinlikle yoktur'' dedi.
Berberler ve Kuaförler Odası Başkan Vekili Ömer Şeker ise bu gibi suçlamaların kendilerini yıprattığını ve kuaförlük ve berberlik mesleğine olan saygınlığı zedelediğini belirterek, “Biz esnaf temsilcileri olarak vatandaşın hakkını aramasına karşı değiliz. Ama biz berberler ve kuförler müşterilerimizi yüzde yüz memnun etme olasılığımız da yoktur. Buna rağmen müşteri memnuniyetini ön planda tutarak her zaman güler yüzlü olmaya ve istenilen saç modelini yapmaya gayret gösteriyoruz. Buna rağmen bu gibi suçlamaların yapılması bizi yıpratıyor ve mesleğimize olan saygınlığı zedeliyor. Biz koltuğa oturan her müşteri ile sözleşme yapamayız. Bu olaydan sonra asla rahat bir çalışma ortamımız olmayacaktır'' dedi.


milliyet alıntıdır..