+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Kaz Dağı Gece Gündüz Kazılıyor

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  Kaz Dağı Gece Gündüz Kazılıyor Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  ! Kaz Dağı Gece Gündüz Kazılıyor  Kaz Dağı Gece Gündüz Kazılıyor


  Bayramiç'te sondaj izni alan Kanadalı şirket, ormanda 24 saat maden aramaya başladı.  Kaz Dağları'nın eteklerinde sivil toplum örgütleri, belediyeler, çevre örgütleri ve köylüler sondaj çalışması yapan şirketlerin üretime geçerek bölgeyi tahrip etmemesi için büyük bir miting yapmaya ve Anayasa Mahkemesi'ne başvurmaya hazırlanıyor.
  Bayramiç'te ise sondaj izni alan Kanadalı Teck Cominco şirketi, ormanlık alanda maden arama çalışmalarını gece gündüz hız kesmeden sürdürüyor. Küçükkuyu'da sondaj çalışmalarını tamamlayan Global Madencilik ise Enerji Bakanlığı'na 10 yıllık işletme ruhsatı ve işletme izni için başvuruda bulundu.

  'Köylülere erzak dağıtılıyor'
  Bayramiç'in Muratlar köyündeki üç alanda sondaj izni alan Kanadalı Teck Cominco şirketi, ormanlık alan içindeki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Pirentepe'deki sık ağaçlık alanda yerin metrelerce altına inen dev sondaj makineleri gece saatlerinde de hummalı faaliyetine ara vermiyor.
  Bölge halkından seçilen işçiler, 24 saat çalışmaların devam etmesi 8 saatlik üç vardiyada ter döküyor. Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Şahin Tuncer ise maden şirketinin Muratlar'da, köylülere erzak dağıtarak, köylülerin traktörlerini kiralayarak sempati toplamaya çalıştığını söylüyor.

  Dev miting 27 Ekim'de olabilir
  Küçükkuyu'daki maden şirketlerine karşı çıkan çevreciler, muhtarlar, köylüler ve yerel yöneticiler ise mücadelelerini artık "Kaz Dağı Koruma Girişimi" adı altında yürütecekler. Girişimin yönetiminde beldenin AKP'li Belediye Başkanı Yusuf Aksoy, avukat Mehmet Öngen, Bahçedere Köyü Muhtarı Ahmet Ergin de yer alıyor. 27 Ekim'de Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası'nın düzenlediği panele Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in de katılması halinde Çanakkale'de dev bir miting planlanırken, bölgenin binlerce sakini seslerini duyurmak için Çanakkale'ye akın edecek.
  Avukat Öngen, yeni Maden Yasası'nın ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporu almayı kolaylaştıran maddelerinin iptali için CHP'li milletvekillerinin 2004 yılında Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun hâlâ değerlendirilmediğini belirterek, "Umudumuz bu maddelerin iptal edilmesi, o zaman maden şirketleri kolayca ÇED raporu alamazlar. Ancak daha fazla gecikirse, söz konusu başvurunun öne alınması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkımızı kullanacağız. Bölgeden çok sayıda başvuru olacak" dedi.

  İşte şirketler ve 'arama' bölgeleri
  Teck Cominco: Başka ülkelerde de faaliyet gösteren Kanadalı şirket, Bayramiç Muratlar, Çan Söğütalan mevkilerinde sondaj izni aldı. Altın ve bakır arıyor.
  Global Madencilik: Hasan Gülaçtı'nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Türk şirketi, Küçükkuyu Fatma Kayası mevkiinde altın, çinko, kurşun ve bakır arıyor.
  Oreks Madencilik: İşletme izni alan Türk şirketi Yenice'de kurşun çıkarıyor.
  Koza Altın: Havran'da işletme ruhsatı alan şirket altın çıkarıyor.
  Gesom Madencilik: Yenice'de kurşun ve çinko arıyor.
  Kuzey ve Doğu Truva Madencilik: Kanadalı Teck Cominco'nun ortağı olan şirket arama ruhsatı aldı.

  Şirketler üretime geçerse neler olur?

  Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcisi Yüksek Jeoloji Mühendisi Tahir Öngür, maden arama şirketlerinin üretime geçmesi halinde yaşanacak çevre felaketlerini şöyle sıraladı:
  50 ton altın rezervi için 10 senelik işletme sürecinde 100-150 milyon ton kayanın kazılması lazım. Bu sırada ormanlık bölge sıyrılır, çevre bozulur.
  Bir işletme sahasında geriye kalan çukurun çapı 1 kilometre, derinliği 400 metre olacak.
  Kazıldıktan sonra açıkta bırakılan kükürtlü mineralli toprak oksijenle birleşince çevreye ağır metal yayacak. Bu suyla, havayla çevreye yayılacak.
  Bölgede bulunduğu tahmin edilen yaklaşık 200 ton altının çıkarılması için 300-400 bin ton siyanür kullanılacak. Bunun yüzde 30'unun havaya salınması durumunda 10-12 yıl içinde 60 bin ton siyanür çevreyi etkileyebilir.
  50 ton rezervli bir madende 10-15 bin nüfuslu bir kasabanın tükettiği kadar su harcanır. İşletmelerin tamamı, 1 milyon nüfuslu Kaz Dağı ve çevre illeri kadar su tüketir. (Milliyet)
  aktif haber 2. #2
  Onursal Üye onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac Baktabul'un Çılgını onac - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  5.011
  Blog Yazıları
  12
  Tecrübe Puanı
  67048068

  ehuu

  altın bulucaz die orda bir cevre katliamı yapılıyor yazık

 3. #3
  Kill For You alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını alperen1907 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Bahçeşehir/istanbul
  Mesajlar
  2.160
  Tecrübe Puanı
  11143

  Tanımlı

  Yaa gerçekten o güzelim manzarayı katldiyolar devlet böyle bişeye nasıl izin veriyor anlamıyorum

  Sonra ekonomik bütçemiz iyi değil diolar bu işleri başkasına yaptırırsanız iyi olmaz tabi

 4. #4
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  Tanımlı

  En önemli oksijen kaynağımız yok olma durumuna gelmiş hala ses çıkaran yok. başımızdakileri seçenler yani bizler kabullenmiş durumdayız hiç birşeyin farkında değil toplum ben bu kadar cehalet bu kadar vurdum duymaz bir ülkede yaşadığım için üzülüyorum. herşey yaşanınca mı anlaşılıyor, göz göre göre soluduğumuz havayı yok ediyoruz. ama ne göreceksin ne duacaksın ne söyleyeceksin
  YOLA DEVAM!!!!! 5. #5
  serapqq
  Misafir

  Tanımlı

  kesin bulurlar biraz daha mahfetsinler!!!!!!

Benzer Konular

 1. Gece ve gündüz =)
  By Kaileena in forum Komik Videolar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-09-2011, 09:32
 2. Gece idman, gündüz çiftetelli
  By K-H-7 in forum Fenerbahce
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-16-2009, 09:35
 3. Gece Gündüz Dizisi Karakterleri
  By Reflex. in forum Final olan Diziler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-24-2008, 16:57
 4. Gece Gündüz Değişimi
  By gol in forum Resim Bölümü
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 12-02-2007, 13:08
 5. Gece İle Gündüz Hikayesi-Gece İle Gündüz
  By seheradil in forum Hikayeler & Öyküler/Masallar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-08-2007, 01:06

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0