VIP konforunda hızlı tren8 Kasım'da Türkiye'de... Peki Ankara- İstanbul arası ne kadar olacak?

20.10.2007 10:08Türkiye, demir yollarında yeni bir dönemi başlatacak olan ilk hızlı treni, İspanya'dan teslim aldı. TCDD Genel Müdürlüğü'nün, İspanyol CAF firmasına sipariş ettiği iki hızlı trenden ilkinin yapımı tamamlandı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, CAF'ın İspanya'nın kuzeyindeki San Sebastian'daki üretim tesislerinde düzenlenen törenle Türkiye'nin ilk hızlı trenini teslim aldı.

Karaman, törende İspanya'ya 2009 sonunda teslim edilmek üzere 10 tren siparişi verdiklerini Ankara-Konya hızlı tren projesi tamamlandığında teslimatın yapılacağını belirtti. 17.5 milyon euro'ya malolan son teknoloji ürünü tren özellikleri ile dikkat çekiyor:

SAATTE 250 KM.


8 ayrı motor tarafından çekilen tren motor arızaları nedeniyle yolda kalmayacak. Tren saatte 250 kilometre hız yapabiliyor.

BUSİNES VAGON

6 setten oluşan vagonlar, busines ve ekonomi vagonları olarak ayrı ayrı dizayn edildi. Busines vagonların oturma düzeni 2 artı 1 ekonomi vagonlarda ise 2 artı 2 koltuk şeklinde sağlandı. Vagonların 8'i de kafeterya için yapıldı.

SES YALITIMI

Yolculukta maksimum konforun sağlanması amacıyla ses yalıtım artırıldı. Dijital göstergelerle yolcuların bilgilendirildiği vagonda, çağrı butonları bulunuyor.

YÜKSEK GÜVENLİK

Tren, kazalara karşı maksimum güvenlik önlemleriyle donatıldı. Hız ve mesafe kontrolü için iki sinyal ekipmanı konulurken, kazalarda vagonların üst üste tırmanmalarını önleyen dizayn kullanıldı. GPRS modülü, kapılarda sıkışmayı önleyen engel tespit sistemi diğer donanımlar.

ANKARA-İSTABUL 65 YTL

Bu arada Ankara İstanbul arasında çalışacak ilk hızlı trenin bilet fiyatları yolcular arasında yapılan anketle belirlendi. Fiyatlar şöyle: Ankara-İstanbul 65 YTL, Ankara-Eskişehir 32 YTL, Eskişehir-İstanbul 35 YTL.

8 KASIM'DA TÜRKİYE'DE


Trenin, 22-26 Ekim tarihleri arasında Fransa'nın Handea kentine TIR'larla taşınacağını anlatan Karaman buradan demiryolu ile 8 Kasım'a kadar Türkiye'ye geleceğini kaydetti.

VIP KONFORU


Trende deri koltukların arkalarına LCD ekran konuldu. Ortak kullanım için de tavanlara ekranlar yerleşti-rildi. Laptoplar için güç kaynağının da unutulmadığı trende uçaklardaki gibi karakutu da bulunuyor.

A.A. alintidir