ANKARA (İHA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin milli birlik ve bütünlüğü sözkonusu olduğunda olası bir operasyonun ekonomik boyutunun ne olacağının sorulamayacağını belirterek, "Bu ülkenin milli birliğine bir saldırı varsa bunun hesabı bile yapılmaz" dedi. Hisarcıklıoğlu, Kuzey Irak'ta iş yapan firmalara şu an için bir 'geri dönün' çağrısı yapılmasının sözkonusu olmadığını vurguladı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Irak'a sınır ötesi operasyon yapılmasına imkan sağlayan Başbakanlık tezkeresinin TBMM'den geçmesine destek verdi. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin bilgisayar dağıtım töreninin ardından konuyla ilgili soruları cevaplayan Hisarcıklıoğlu, olası bir operasyonun Türk ekonomisini nasıl etkileyeceği sorusuna, "Bir ülkenin milli birliği, beraberliği, bütünlüğü sözkonusuysa, eğer onun milli birliğine, bütünlüğüne bir saldırı varsa bunun ekonomik boyutu nedir diye sorulmaz. Bunun hesabı bile yapılmaz" diye konuştu.

Habur sınır kapısının kapatılıp kapatılamayacağına ilişkin soru üzerine Hisarcıklıoğlu, stratejik olarak bunun ne getirip ne götüreceği konusunda gerek Hükümet'in, gerekse askerlerin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Hisarcıklıoğlu, ne gerekiyorsa yapılacağını vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, Irak'ın kuzeyinde iş yapan Türk firmaların durumlarına ilişkin soruya şu cevabı verdi: "Orada iş yapan insanların muhakkak bir tedirginliği sözkonusu olacaktır. İş yapmak bir risktir. Birinci öncelik bizim kendi birlik, beraberlik ve bütünlüğümüz. Onun dışında bir hesap yapılmaz".

Hisarcıklıoğlu, 'Irak'ın kuzeyinde iş yapan firmalara 'geri dönün' çağrısı yapmayı düşünüyor musunuz?' sorusuna ise "Öyle bir çağrımız olmadı. Şu anda öyle bir uygulama da yok, karar da yok. Niye çağrıda bulunalım" karşılığını verdi.