TRT Mevlana belgeselini tamamladıTRT, UNESCO kararı gereği Mevlana'nın 800. Doğum Yıldönümü etkinlikleri için belgesel hazırladı.

20.12.2006 "Mevlana Celaleddin Rumi" belgeselinin yönetmeni Tülay Akça, 2007'nin, Mevlana'nın 800. doğum yıldönümü olarak üye ülkeler tarafından kutlanması için UNESCO'nun (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu) tavsiye kararı aldığını anımsattı.
2007 Mevlana Yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kuruluşların çok ciddi hazırlıkları olduğunu ifade eden Akça, "TRT de bu hazırlıklara bir prestij projesiyle katkıda bulunmayı amaçladı" dedi.
Bu projenin, Mevlana Celaleddini Rumi adlı belgesel olduğunu belirten Akça, belgesel için Başbakanlık Tanıtma Fonu'ndan da destek aldıklarını, yaklaşık bir yıl önce başlanan belgeselin çekimlerinin tamamlandığını bildirdi.
Belgesel filmde, Mevlana'nın hayatı ve felsefesinin anlatıldığını vurgulayan Akça, şunları kaydetti:
"Yurt içi ve dışına yönelik bir belgesel oldu. Belgeselimiz Mevlana'nın hayatı ve felsefesini anlatıyor. Ayrıca ***** Mevlana'nın günümüz dünyasındaki etkilerini de konu alıyor. Almanya ve Afganistan'ın da aralarında bulunduğu, Türkiye ile birlikte toplam 5 ülkede çekimler, röportajlar yaptık. Son olarak 17 Aralıktaki Şeb-i Arus törenlerinde yaptığımız çekimlerle, çekim işi bütünüyle tamamlandı."
Akça, belgeselin, ilk olarak Paris'teki UNESCO'nun genel merkezinde yapılacak törende gösterileceğini de kaydetti.