Türk Aşçılara Almanya'dan Altın Nişan

Türk aşçılar, Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen gıda fuarında "Altın Nişan" ödülü aldı.Profesyonel Mutfak Yöneticileri Derneği (PMYD) üyesi Türk aşçılar, Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen gıda fuarında "Altın Nişan" ödülü aldı.
PMYD Başkanı Ali Rıza Dölkeleş, Colonie adlı Alman aşçı derneği tarafından Köln'deki uluslararası gıda fuarına katıldıklarını ve dernek üyesi 12 Türk aşçının, üç gün süren fuarda, Avrupalılara Türk mutfağından lezzetler tattırdıklarını kaydetti.

Fuarda yaklaşık 30 bin ziyaretçiye Türk mutfağını tanıttıklarını anlatan Dölkeleş, "Onlara yayla çorbası, şakşuka, hünkar beğendi, Çeltikçi kebabı ve dondurmalı irmik helvası sunduk. Çok büyük beğeni gördü. Fuar organizasyonu, fuarda en büyük ilgiyi gören Türk takımına altın nişan ödülü verdi. Birçok ülkenin katıldığı fuarda altın nişan almak bizi çok onurlandırdı."

Amerika'dan davet

Fuara katılan Amerika aşçı takımının da Türk standına büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Dölkeleş, şunları söyledi:

"Amerikalı meslektaşlarımız, Türk mutfağının bu kadar zengin olduğunu bilmediklerini, Türklerin sadece şiş kebap ve lahmacun yaptıklarını sandıklarını söylediler. Yaptığımız yemekleri çok beğendiler ve ocak ayında New York'ta yapılacak uluslararası gıda fuarına davet ettiler. Burada da Türk mutfağımızın önemli bölümünü oluşturan Osmanlı saray mutfağını tanıtacağız."
aktif haber