Şehit askerlerin baba ocağına ateş düştü


Harun GÖKÇEOĞLU/YOZGAT, (DHA)

HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nin Irak sınırındaki Dağlıca Beldeside PKK'lı teröristlerin şehit ettiği askerlerden er Yozgatlı Lokman Eker'in baba evine ateş düştü.
Terhisine bir ay kala şehit düştüğü belirtilen Yozgat'ın Buzağıcıoğlu Köyü nüfusuna kayıtlı er Lokman Eker'in acı haberi, ailesine Yozgat Jandarma Komutanlığı'nda görevli iki subay tarafından verildi. Oğuğllarının şehit düştüğü haberini Binbaşı Ali Yiğit ile Yüzbaşı Birol Abbas'dan öğrenen aile, yasa boğuldu. Şehit haberiyle yıkılan anne Cemaynur Eker, köyde hazır bekletilen 112 Acil Servis ekibinin müdahalesiyle ayakta durmaya çalıştı, “Beni de götürün, beni de vursunlar. Konuştuğumuzda yavrum, ‘sırtımda 50 kilo yüküm var’ diyordu. Yavrum öldüğünde o yük sırtında mıydı?'' diye ağıt yaktı.
Daha sonra haberi veren subaylara yönelen anne Cemaynur Eker, “Gelirken Lokman'ımı niye getirmediniz? Yavrumu nerede koydunuz da geldiniz? Beni de götürün, beni de vursunlar'' diyerek kendini yerden yere atıp gözyaşı döktü.
Askerlerin koluna girdiği 3'ü kız 7 çocuğundan en küçüğünü şehit veren baba Ali İhsan Eker ise güçlükle evlerine götürüldü. Baba Eker'in de “Lokman'ım, kurbanın olurum senin'' diye feryat etti.
Buzağıcıoğlu Köyü'nün giriş tabelasında, duvarlarında ve çeşmelerinde şehit asker Lokman Eker ve tertip arkadaşlarının yazdıkları ‘86'ya 3 tertip, Isparta'nın gülleri’, ‘86'ya 3 tertip, vatan borcu, bahar gözlüm’ ve ‘Sizlerden uzak 15 ay’, ‘Biter bu askerlik’ yazıları yürek dağladı.
Şehit er Lokman Eker'in cenazesinin yarın Yozgat'a getirilerek toprağa verileceği belirtildi.

İzindeyken ‘Ben gidiyorum ama bayrağa sarılı döneceğim’ demiş

Selamet ŞAHİN/DİNAR (Afyonkarahisar), (DHA)

HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca Beldesi'nde PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen 29 yaşındaki Uzman Çavuş Selçuk Gürdal'ın Afyonkarahisar'daki evine ateş düştü. Evli ve 1 çocuk babası şehit Gürdal'ın, yaklaşık 20 gün önce, izin dönüşü bir arkadaşına, “Ben gidiyorum ama bayrağa sarılı olarak geri döneceğim, mezarımı derin kazın'' dediği belirtildi.
Dağlıca'da şehit düşen askerlerden Uzman Çavuş Selçuk Gürdal'ın Afyonkarahisar'ın Dinar İlçesi'ne bağlı Burunkaya Köyü'ndeki evine acı haber çabuk ulaştı. Şehit Gürdal'ın annesi Zekiye Gürdal, eşi 24 yaşındaki Naciye Gürdal, kardeşleri ve akrabaları gözyaşına boğuldu. Acı haberi alınca kendinden geçen şehidin annesi Zekiye Gürdal ile eşi Naciye Gürdal, komşuları ve köylü kadınlar tarafından teselli edilmeye çalışıldı. Şehit Selçuk Gürdal'ın 20 gün önce izne geldiği ve 4 yaşındaki oğlu Samet'i kucağından hiç indirmediği vurgulandı.
Şehidin arkadaşı çiftçi Bülent Varol, “Gitmeden bir gün önce görüştük. Bana dönüp, ‘Arkadaşım ben gidiyorum ama bayrağa sarılı olarak geri döneceğim, mezarımı derin kazın’ dedi. Çok etkilendim, bunları düşünmemesi gerektiğini anlattım. ‘Yaklaşık 1 yıl şark görevin kaldı, merak etme ailenin yanına döneceksin’ dedim'' diye konuştu.
Piyade taburunda kademede görev aldığı ve araçlarla silahların bakımını yaptığı belirtilen şehit Selçuk Gürdal'ın 5 kardeşinin olduğu, kardeşi Zafer Gürdal'ın da KKTC'de uzman çavuş olarak görev yaptığı kaydedildi. Şehit babası Mehmet Gürdal'ın da acı haberi diğer oğlunu ziyarete gittiği KKTC'de aldığı anlaşıldı.
Babası Mehmet Gürdal ve kardeşi Zafer Gürdal'ın Afyonkarahisar'a gelmek üzere yola çıktıkları belirtildi. Ayrıca, şehit Uzman Çavuş Selçuk Gürdal'ın ikiz kardeşi Cemalettin Gürdal'ın da oturduğu Antalya'dan Afyonkarahisar'a geldiği bildirildi.
milliyet alıntı