Ankara'da hareketli saatler...

Hakkari'de 13 askerimiz şehit olduğu, bir çok askerimizin yaralandığı hain saldırının ardından, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Komutanlığı ve Başbakanlık'ta hareketli saatler yaşanıyor. Askeri birimlerin olayın gelişimi ile ilgili Başbakanlık'a bilgi verdiği ve kurumlar arasında değerlendirme yapıldığı öğrenildi. Hükümet kanadındaki ilk toplantı İçişleri Bakanlığı'nda gerçekleşti. Başbakan erdoğan'ın Ankara'ya dönmesiyle, Başbakanlık'ta ikinci bir toplantı yapılıyor. Toplantıya MİT Müsteşarı ve Jandarma Genel Komutanı da katılıyor.

ERDOĞAN PROGRAMINI YARIDA KESTİ

Referandum için İstanbul'da bulunan Başbakan Erdoğan'ın, akşam saatlerinde Ankara'ya dönmesi bekleniyordu ancak saat 15:00'te Ankara döndü. Terör Zirvesi'nin bu akşam saat 20:00'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkanlığı'nda toplanacağını açıklandı.

Terör Zirvesi akşam toplanıyor...

Bölgede operasyonlar sürerken, bunun 'sıcak takip'e dönüp dönmeyeceği yönünde siyasi bir karar çıkıp çıkmayacağı henüz bilinmiyor.
Öte yandan Kayseri'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de tüm programlarını iptal ederek Ankara'ya dönüyor.
ABD'de şu sıralar sabahın çok erken saatleri olması nedeniyle yoğun bir temas tarfiği oluşmadığı, ancak ilerleyen saatlerde bunun yaşanacağı ifade ediliyor.

İçişleri ve Başbakanlık'ta acil toplantı
Ankara'daki ilk toplantı İçişleri Bakanlığı'nda yapıldı. Bu toplantının hemen ardından bakanlar ve yetkililer Başbakanlık'taki toplantıya katıldı. Erdoğan Başkanlığı'ndaki toplantıya MİT Müsteşarı ve Jandarma Genel Komutanı da katıldı.

Erdoğan medyayı uyardı, terör zirvesi saat 20.00'de
Cumhurbaşkanı Gül, parti lideriyle görüşecek

BÜYÜKANIT TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, İtalya'daki temaslarının ardından öğle saatlerinde Ankara'ya geldi.
Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, İtalya Genelkurmay Başkanı Oramiral Giampaolo di Paola'nın resmi davetlisi olarak 16 Ekim'de bu ülkeye gitmişti.
Sınır ötesi operasyon için tezkerenin Meclis'ten geçmesinin ardından Genelkurmay'da olası bir operasyon için tüm plan ve hazırlıkların yapıldığı belirtiliyor.

ÇELİK: DAHA KESKİN TEDBİRLERİ UYGULAMAMIZ ORTAYA KOYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askeri birliğe düzenlenen saldırıyla ilgili, ''Bu son gelişmeler, öyle tahmin ediyorum, çok daha keskin tedbirleri uygulamamızı ortaya koyacak'' dedi.
Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa değişikliği paketi için halk oylamasına katılmak üzere Yıldırım İlköğretim Okuluna gelen Bakan Çelik, gazetecilerin Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askeri birliğe düzenlenen saldırıyla ilgili sorularını yanıtladı.
Bu konuyla ilgili söylenecek sözlerin bir anlamının bulunmadığı düşüncesinde olduğunu ifade eden Çelik, ''Elleri kırılsın diyorum ben. Yine milletimizin güzel ve anlamlı gününü zehir ettiler'' dedi.
Bakan Çelik, şunları kaydetti:
''Öyle tahmin ediyorum ki son gelişen olaylar, tezkere olayları çerçevesinde, umarım bir provokasyon filan, başka bir amaca dönük değildir, klasik terör çatışması neticesinde olan bir hadisedir. Ama yine yüreklere kor düştü, yine analar ağlıyor, milletimiz ağlıyor, 'Milletimizin başı sağ olsun' diyorum. Bu son gelişmeler, öyle tahmin ediyorum çok daha keskin tedbirleri uygulamamızı ortaya koyacak. Milletimizin başı sağolsun diyorum.''

Demirel: Devletimiz ne yapılması lazımsa yapmalıdır
milliyet