SKY Türk Televizyonu, hain terörün nedenini masaya yatırdı..

Programa katılan gazeteci ve terör uzmanları tırmanan PKK terörünü ve Irak yönetiminin anlaşılmaz tutumunu tartıştılar.

Sabah Yazarı Mahmut Övür "Daha dün Türkiye'nin ceplerine pasaport koyduğu Talabani ve Barzani'nin bugün bu duruma nasıl geldiğini tartışmak lazım. Bugün onların teröre sahip çıkmasının arkasında neler olduğunu görmek gerek" dedi.

Övür "DTP ile ilgili şu gerçeği unutmamak gerek; Bunlar kim PKK ile ilişkisi olan siyasal yoldan meclise gelmiş kişiler. DTP'nin sorunu şu; Kendisi ile terör arasına bir sınır koyamıyor. Türkiye'nin önünde bir gerçek var. Biz bir yere götürülmek istiyoruz. Şimdi iki yol var birincisi Türkiye 2002'den beri bir ilerleme yolunda. Ekonomisi düzeldi. Milli geliri artıyor. Bundan rahatsızlık duyanlar kim bunu görmemiz kim? Türkiye Bugün Güneydoğu'ya büyük yatırım yapıyor. Ama Kuzey Irak'ta meydana gelen gelişmelerde Talabani ve Barzani'yi yalnız bıraktı. İşte bunun bedeli bize ödetiliyor" dedi.

İnternethaber Yayın Kurulu Başkanı Hadi Özışık ise "20 gün önce sırnırötesini konuşmaya başladık. Neredeyse hergün Kuzey Irak'a gireceğimiz günü saati ilan ettik. Ben ateşkesi kimin ilan ettiğini merak ediyorum. PKK mı yoksa Talabani mi? Bizi orada sıkıştıran kim Talabani ve Barzani mi yoksa onların patronları mı. Bir de biz burada kendi kendimizi köşeye sıkıştırıyoruz. ben Başbakana hak veriyorum. Medya kendi kendimizi yakıyor. Orada 12 askerimiz şehit olmuş, 8 askerimiz hainlerin elinde burada muhalefet partileri ise bundan rant elde etme peşinde" şeklinde konuştu..

Özışık şöyle devam etti:

"Bence vakit kaybediyoruz hemen hızlıca Irak'a girelim sözler doğru değil. Dün gördük bizim içimiz yanarken Barzani ve Talabani kameraların karşısında gülüyorlardı. Aslında biz terör örgütü PKK'nın tuzağına düşüyoruz. Gireceğimiz yer bir tarla değil ki hadi girelim. Biz bir tuzağa çekiliyoruz; kim tarafından PKK ve onun patronları ve onların da patronları tarafından. Dışarıdan her şey bize o kadar kolay geliyor ki. Bu işin uzmanları olanlar olayı daha iyi biliyorlar. Bizim Kuzey Irak'a girip bir şeyi kurutacaksak hemen yarın girelim. Eğer bu iş bu kadar kolaysa ben de gideyim. Köşk'te yapılan liderler zirvesinde neler olduğunu tam olarak anlayamadık. Ama bana göre orada en gerçekçi konuşmanın Ahmet Türk'le yapıldığına inanıyorum. Bugün köşkten çıkan Baykal'ı dinledim hayretler içerisinde kaldım. Benim Annem bile soruyor hemen nereye gidiyorsunuz diye Baykal diyor ki elimizde bir güç var hemen girelim. Orada bir bataklık var bizi oraya çekmek istiyorlar. Ancak orada bizi nelerin beklediğini iyi bilmek lazım. Patronlarını bilmek lazım ona göre hareket etmek lazım"

Akşam Gazetesi Yazarı Hüsnü Mahali de "Bu ateşkes şeyi yeni değil. Talabani ile yaptığım röportajda kendisi bana (Eğer Türkiye opersayonu durdurursa ben ve Barzani söyleriz 6 ay 1yıllık ateşkes ilan ederler. yumuşama yaşanır. oturur konuşuruz liderleriyle. yada abde anlaşırız. abd silahları teslim edilir) teklif bu yani." diyerek Talabani'nin yaklaşımını ifade etti.

Oktay Vural

Programa Ankara Stüdyosundan katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, ABD'nin PKK'yı kınamaktan öte adımlar atmadığını belirterek başta bu ülke Irak ve Başbakan Erdoğan'a ağır eleştirilerde bulundu. Vural "Türkiye'de Kürt sorunu var alt kimlik üst kimlik tartışmasını başlatırsan bugün bu teröre cesaret vermiş olursun. Türkiye aylar önce yapması gereken sınırötesi operasyonu yapmayınca bugün masada oturup terörü konuşmak zorunda kalıyoruz" dedi.

Ercan Çitlioğlu

"Biz PKK'yı sadece Türkiye'den Kuzey Irak'a giden kişilerden sanıyoruz. Oysa PKK'nın içinde Suriyeli, İranlı ve Iraklı Kürtler var. Kuzey Irak'ta bu teröristleri affedelim Türkiye'de affetsin düşüncesi hakim. Ancak Türkiye'de genel bir affa şiddetle karşı olunacağı bilindiği için Barzani bu teklifini geri çekti. Bence DTP'nin istediği gibi Genel af Türkiye'de hiç bir şekilde gündeme gelmez. DTP bir genel af bekliyorsa bunda kesinlikle yanılıyor. DTP, iktidardan böyle bir teklif bekliyorsa kendisini de sistem dışı olarak görüyor demektir. DTP'nin sözcülerinin (Biz PKK'ya terör örgütü dersek sizleşiriz) diyerek zaten kendilerinin hangi çizgide olduğunu belirtiyorlar."

Mustafa Özyürek

"PKK terör örgütünün Türkiye'yi bölmeye dönük bir projesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Güneydoğu'da yaşayan Kürt vatandaşımızı terör örgütünden ayırmak lazım. PKK'nın projesi nedir İran-Irak ve Türkiye'deki Kürt vatandaşların yaşadığı bölgeyi alıp bir Kürt devleti kurmak. İşin esasında ABD'nin de bu oyunda rolü var"Kaynak: İNTERNETHABER