Telekom'daki grevci işçilere CHP'den destek ziyareti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi ile CHP Milletvekilleri Bayram Meral, Engin Altay, Hikmet Erenkaya ve CHP MYK Üyesi Mesut Değer, grevdeki Türk Telekom işçilerine destek ziyaretinde bulundu.
Türkiye Haber-İş Sendikası üyeleri, ellerinde Türk bayrakları ve Türkiye Haber-İş Sendikası flamalarıyla, Türk Telekom grevinin 10. gününde Türk Telekom Ankara İl Müdürlüğü önünde toplandı.
Sendika üyeleri, terör saldırılarını protesto etmek amacıyla "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Her şey vatan için", Ne mutlu Türküm diyene", "Hepimiz askeriz, PKK’ya yeteriz", daha sonra da "Telekom işçisi köle değildir", "Telekom işçisi hain değildir" diye slogan attılar ve müzik eşliğinde halay çektiler.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi ile CHP Milletvekilleri Bayram Meral, Engin Altay, Hikmet Erenkaya ve CHP MYK Üyesi Mesut Değer de grevdeki Türk Telekom işçilerine destek vermek için Müdürlük önüne geldiler.
Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, yaptığı konuşmada, grevin 10. gününe geldiklerini belirterek, greve başladıklarında kendileri hakkında, "Bunlar dayanamazlar, önümüzdeki hafta çözülürler.
Sendikanın parası yok" şeklinde yorumlar yapıldığını savundu. Grevi, haklarını alıncaya kadar sürdüreceklerini vurgulayan Akcan, "Onların hayallerini boşa çıkarmak için önümüzdeki hafta varımızı, yoğumuzu paylaşacağız" dedi.
İşveren tarafından "grevlerini kırmak için" kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini savunan Akcan, "eğitim programlarında gösterilen görüntülerin grevdeki işçilerin yaptığı sabotajların görüntüleri iddiasıyla kamuoyuna aktarıldığını" ileri sürdü. Akcan, işverenin kamuoyunu yanlış bilgilendirerek, "kendi yaptığı yasa dışı hareketlerin, grev kırıcılığının üstünü örtmeye" çalıştığını kaydetti.
"Ne terörle, ne de ekonomik işgalle bu toprakları, bu vatanı elimizden almaya kimsenin gücü yetmez" diyen Akcan, şunları kaydetti:
"Türk Telekom çalışanları sendikal örgütlülüğünü korumak için çıktığı grevin 10. gününde. Karşımızdakilerin tek bir düşüncesi var, o da para.
Bu yüzden bizi para maddesine hapsetmeye çalıştılar ama, biz bu oyuna gelmedik.
Ülkemizin içinde bulunduğu hassas durumları gözeterek grev olmasın diye her türlü fedakarlığı ortaya koyduk. Onlar bizim hassasiyetimizi korkaklık sandılar." Geçen hafta MHP’den destek ziyaretine geldiklerini bugün de CHP’nin ziyaret ettiğini belirten Akcan, 3 siyasi partinin genel başkanından da randevu talebinde bulunduklarını ifade etti.
Türk Telekom’un özelleştirme ihalesi sürecinde, ihaleyi kazanan şirketin, Telekom’da çalışan 48 bin işçiyle çalışacağını belirterek bu ihaleyi kazandığı ifade eden Akcan, "Şu anda Türk Telekom’da 37 bin çalışan var. 11 bin çalışan devletin başka kurumlarına gönderildi. Bunun bedeli 3 milyar 200 milyon dolar. Nerede kaldı Türk Telekom’un özelleştirilmesinden elde edilen kar?" diye sordu.
Akcan, Türk Telekom çalışanlarının Türkiye için mücadele ettiğini belirterek, bütün vatandaşlardan grevlerine destek vermelerini istedi.
-"SABOTAJ İDDİALARI İFTİRADIR" CHP Genel Başkan Yardımcısı Selvi de Türk Telekom’da grev öncesi yaşanan toplu görüşme sürecini sonuna kadar izlediğini belirterek, bu grevin maddi çıkara dayanmadığını söyledi. Hiç bir grevin sonsuza kadar sürmeyeceğini vurgulayan Selvi, "Grevlerin en sıkıntılı dönemleri 1 haftadır. Disiplinli bir birlik gösterilirse istenen alınır. Sizin de görüntünüz bu yönde" dedi.
Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğinin altını çizen Selvi, terör saldırıları nedeniyle insanların içinin yandığını belirterek, birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde işverenin "yasaya uygun olmayan tavrıyla Telekom çalışanlarını ve polisi boş yere meşgul ettiğini" söyledi.
Türk Telekom gibi bir işyerinde grev nedeninin aylık ücret olamayacağını savunan Selvi, asıl nedenin işverenin Telekom çalışanlarını sendikasızlaştırma çabası olduğunu kaydetti.
Selvi, işverenin çalışanlara ve sendikaya karşı takındığı tavrın, Anayasa’nın 51. maddesine, "kamuoyunu yanıltma çabalarının" Anayasa’nın 90. maddesine aykırı olduğunu ifade etti.
İşverenin grevdeki Türk Telekom çalışanlarınca sabotajlar yapıldığı iddialarında bulunduğunu hatırlatan Selvi, "Grev nedeniyle iflas eden hiç bir şirket olmamıştır. Ve bugüne kadar ki grevlerin hiç birinde işyerlerine sabotajlar olmadı. Çünkü işçiler üretim araçlarına zarar vermez. Bunlar işçi sınıfını susturmak için ortaya atılan iftiralardan başka bir şey değildir" diye konuştu.
Türk Telekom çalışanlarına, birliklerini ve kararlılıklarını korudukları takdirde grevin kısa bir sürede istedikleri şekilde sonuçlanacağını belirten Selvi, bu konuda CHP olarak üzerlerine düşen her görevi yapmaya hazır olduklarını kaydetti.
milliyet alıntı