Operasyona giden askerle ekmeğini paylaştı...


Turan GÜLTEKİN- Ümit KOZAN- Ali GÜLERYÜZ/ŞIRNAK, DİYARBAKIR, (DHA)

TERÖR örgütü PKK'ya yönelik karadan ve havadan gerçekleştirilen operasyonlar aralıksız sürerken, Diyarbakır'da F- 16 savaş uçaklarından biri inip biri kalkıyor. Operasyona giden zırhlı personel taşıyıcı üzerindeki askerle ekmeğini paylaşmaya çalışan bir çocuğun ilginç görüntüsü DHA objektiflerine yansırken, bölge halkı artık terör haberlerine konu olmak istemediklerini söyledi.
Şırnak’ta, operasyonlara giden ve yol güvenlik kontrolü yapan askerlerin çocuklar ve halkla sıcak diyalogları objektiflere yansıdı. Şırnak’ın Balveren Beldesi’nde bir çocuğun, BTR denilen zırhlı personel taşıyıcı üzerinde göreve giden askerle elindeki ekmeği paylaşması ilginç bir görüntü oluşturdu. Askerlere çay ikramında bulunan ve onlarla sohbet eden Balveren Beldesi sakinleri il ve ilçe merkezlerinde bir sorun olmadığını, ancak yine de bazı yayın kurulaşları tarafından sanki olayların merkezi Şırnak'mış gibi gösterilmesinden rahatsızlık duyduklarını dile getirdi.
Sınırda konuşlandırılan birliklere sürekli askeri araç ve mühimmat takviyesi yapılırken, Kuzey Irak’a düzenlenecek olası sınır ötesi hava operasyonlarında merkez olacak Diyarbakır’daki 2'inci Hava Kuvveti Komutanlığı'nda hareketlilik sürüyor.
Diyarbakır’da F- 16 savaş uçaklarından biri inip biri kalkarken, havadaki hareketliliğin sadece savuş uçakları ile sınırlı olmadığı ve Casa tipi nakliye uçaklarının da sürekli havaalanında hareketlilik içinde oldukları gözlendi.

HABUR’DA KUYRUK 2 KİLOMETREYİ GEÇTİ
Milli Güvenlik Kurulu'nun dünkü toplantısında Irak’a ekonomik ambargo için gündeme gelen Habur Sınır Kapısı'nda ise bugün Irak’a gitmek için bekleyen kamyon, tanker ve TIR'ların oluşturduğu kuyruk 2 kilometreyi aştı.
Yetkililer, Gümrük sahasında park yeri olmadığından kuyruğun uzadığını söylese de bazı kaynaklar Habur’daki işlemlerin yavaş yapılmasından dolayı kuyruk oluştuğunu öne sürdü.
milliyet