Ha deyince askeri harekat olmayacağını söyleyen üst düzey bir askeri kaynak PKK ile mücadeledeki soruların cevaplarını verdi.

Hakkari'de 12 askerin şehit edilmesi, 8 askerimizin de kaçırılmasının ardından toplumda ''Sınır ötesi operasyon'' beklentisi giderek artıyor. Operasyon çözüm olacak mı? Bu soruya cevap '' Kökü tamamen kazınmasa da, etkisizleştirilecek'' biçiminde… Hakkari olayında bu yana herkes aynı soruyu soruyor. '' 200 terörist sınırımızdan nasıl giriyor ve 12 askerimizi şehit ediyor? Gece görüş dürbünleri, termal kameralar yok mu?'' Var ama, bu sorunun cevabı da var. Üst düzey bir askeri kaynak PKK ile mücadeledeki soruların cevaplarını verdi.

NASIL GİRİYORLAR?
Evet bizim en çok karşılaştığımız soru. Nasıl giriyorlar? Termal kameralar yok mu, gece görüşü yok mu? Var. Ama Irak hududunu gören bu soruyu sormaz. 331 kilometre. Arazi çok vahşi. İran sınırı ise 454 kilometre. İkisini toplayın 785 kilometre. Terörist bu geniş araziden girer. Ayrıca 200 terörist topluca girip saldırı yapıyor değil. Aralıklı olarak 15-20'li gruplar halinde girip, değişik yerlerden yönelirler. Asker sabit, terörist hareketli. Ne kadar tedbir alırsanız alın girer ve yüzde yüz önlenmesi arazi zorluğu nedeni ile mümkün değil.

DOMUZ MU TERÖRİST Mİ?
Mesela kimse domuzların sınırda handikap olduğunu bilmez. Gece görüş dürbünü ile sınırı gözlersiniz, diyelim ki 20 kişilik bir terörist grubu geliyor. Teyakkuza geçilir. Ama aslında terörist zannedilenler 10 adet domuzdur. Gece görüş dürbününde, bir domuz sürüsü, yürüyen insan grubu gibi görünür. Mülteciler de aynı. Gece kaçak giriş yaparlar tespit edilir ama, terörist mi mülteci mi saptanamaz. Ellerinde silah var mı bakarız. Ama terörist de silahı arkasına astığı için ayırt edemezsiniz… Gece görüş dürbününde saptadım hadi operasyona diyemezsiniz.

JENERİK OPERASYON
PKK terör örgütünün bunca senedir varolmasının nedeni dış destektir. Sınır ötesi operasyon yapılırsa biter mi? Bitmez ama etkisizleştirilir. Ayrıca sınır ötesi operasyon jenerik gibi de olmaz. Sırf yaptık diye de yapılmaz. Hedef uygun olduğunda bin askerimizle de yaparız 50 bin askerimizle de. Genelkurmay Başkanımız 12 Nisan günü sınır ötesi operasyon dedi. Aradan 6 ay geçti tezkere çıktı. Nisan'da yapılacak bir operasyon ile bugün yapılacak bir operasyondaki, hava şartlarını düşünün. Ama kimse merak etmesin TSK eksi 30 derecede de 3 metre kar altında da operasyon yapar. Yeter ki siyasi kararlılık, hedef veya hedefler net olsun…

ÖCALAN NEDEN KONUŞTURULUYOR?
Terörist başının AİHM'e temyiz başvuruları var. Eğer bir hükümlü AİHM'e başvurmuş ise, hükümlülere de tutuklular gibi işlem yapılarak, avukatları ile görüştürülme olanağı tanınıyor. AİHM sözleşmesini kabul etmişsiniz ve o da avukatları ile görüşüyor. Avukatları çıktıktan sonra, medyayı kullanıyor ve terörist başının örgüte yönelik direktif ve görüşlerini örgüte aktarıyor. Bu suçtur. Avukatlar hakkında soruşturma açılıyor ama biri gidiyor, diğeri geliyor. Bunlar terör örgütüne kuryelik hizmeti yapıyor. İmralı Kapalı Cezaevinin, iç emniyetinden Adalet Bakanlığı sorumlu. Ama önlenemiyor.

ÖRGÜTÜN İNSAN KAYNAĞI NEDEN KESİLEMİYOR?
Teröristlerin yüzde 40'ı, 20-25 yaş grubunda. 25-30 yaş grubu da yüzde 35 civarında. Bunların yüzde 10'u okul görmemiş. Yüzde 50'si ise ilkokuldan terk ya da mezun. Örgüte katılanların yüzde 60'ı eğitimsiz, yüzde 75'i işsiz. Bölgede eğitim seviyesi yükseltilemezse ve işsizliğe çare bulunamazsa, örgüte yeni katılımlar önlenemez. PKK bu nedenle okulları yakıyor, öğretmenleri öldürüyor. Yöre halkı cahil kalsın, cahil adam da bize katılsın diye...

BASINA YASAK
İngiltere'de yasaklanmış bir örgütün renklerini taşıyan fular bile takamazsınız. Bir teröristin görüntüsü TV'lerden verilemez. ABD'de bir kişi Usame Bin Ladin'i övse anında tutuklanır. Bizde ise terörü ve teröristi öven yayınlar, kitaplar her yerde satılıyor. Sadece teröristle değil, örgütle bağlantısı olanlar, örgüte destek sağlayanlar, örgütün propagandasını yapanlarla da mücadele şart. Türk basın yayın organları için hukukun yetersiz kaldığı yerde, etik değerler öne çıkmalı. Terör haberleri, normal haberler gibi değerlendirilemez.
Emin Özgönül/Gazeteport