Irak'taki Türk işçilerini taşıyan uçak geri çevrildi

Irak’ta çalışan Türk işçilerini taşıyan ve Türkiye’de daha önce yapılan denetimde uçuşa elverişsiz olduğu belirlenen Sri Lanka tescilli bir uçak, dün, Adana Havalimanına iniş yapmak amacıyla Türk hava sahasına girdiği sırada Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce izin verilmeyerek Bağdat’a yönlendirildi.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Irak’ta çalışan 85 işçiyi taşıdığı belirtilen ve tarifesiz uçuş gerçekleştiren bir özel havayolu şirketine ait uçak, Adana Havalimanına iniş yapmak üzere dün öğle saatlerinde Irak’ın Tikrit Havalimanından ayrıldı.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 13 Eylül tarihindeki denetiminde yolcu taşımaya uygun bulunmadığı saptanan uçak, gerekli izinlerinin olmamasına rağmen Türk hava sahasına girerek Adana’ya yöneldi. Bu sırada telsizle uyarılmasına rağmen pilotun sivil havacılık kurallarına uymayarak yoluna devam etmesi üzerine, pilot bir kez daha uyarılarak, uçağın Türk hava sahasını terketmesi sağlandı. Geri dönerek Bağdat Havaalanına iniş yapan uçağın, dün akşam saatlerinde Erbil’e gittiği öğrenildi.
Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, Irak’ın çeşitli kentleri ile Adana arasında işçi taşıyan uçağın Türkiye’ye son gelişindeki denetimi sırasında uçuş emniyeti açısından sakıncalı pek çok eksik saptandığını belirttiler. Havayolu şirketinden, bu teknik yetersizliklerin yanı sıra bazı belgelerdeki eksiklikler giderilmeden söz konusu uçağın Türkiye’ye sefer yaptırılmamasının istendiğini kaydeden yetkililer, buna rağmen Adana’ya sefer yapmak istemesi üzerine uçağın Türk hava sahasını kullanmasına izin verilmediğini bildirdiler.
Adana’dan Irak’a giden Türk işçilerini taşıyan Moldova tescilli Antonov tipi bir uçak, 9 Ocak 2007 tarihinde, Bağdat’ın kuzeyindeki havaalanına inişi sırasında düşmüş, kazada aralarında Türk işçiler ve uçak mürettebatının da bulunduğu 34 kişi ölmüş, 1 kişi de yaralanmıştı.
milliyet