PKK'yı Bir Tek ABD Ordusu Bulamıyor
Türkiye, Irak’taki PKK’lıların iadesini isteyince ABD, “Yerlerini bilmiyoruz” diyor. Fakat yabancı basın, hergün kolayca ulaştıkları teröristlerle röportaj yapıyor.PKK'nın “yuvası” haline gelen Kandil Dağı'na 2 ay gibi kısa bir süre içinde 8 yabancı gazete ve dergi ile 2 de televizyon çıktı. Yaklaşık 10 gazeteci, Burada PKK'lı teröristler ve elebaşlarıyla görüştü. Hatta Time dergisi, geçen hafta buradaki teröristlerin sanatsal portrelerini bile çekerek internet sitesine koydu. İşte bu süre içinde Kandil Dağı'na çıkan yabancı yayın organları: The Independent (İngiltere), The Times (İngiltere), The Guardian (İngiltere), Daily Telegraph (İngiltere), New York Times (ABD), Washington Post ( ABD), Le Monde (Fransa), El Cezire (Katar), BBC (İngiltere). Bu yayın kuruluşlarının muhabirleri, PKK kamplarına nasıl vardıklarını da haberlerinde ayrıntılı bir biçimde anlatıyor. Son bir hafta içinde Kandil Dağı'na çıkan tüm gazetecilerin, Mizgin Ahmet ve Bozan Tekin adlı PKK liderleri ile görüşmeleri ve onların sözlerinden alıntı yapmaları, akıllara “bu gazeteciler, PKK'nın davetlisi olarak mı oralara götürüldü” sorusunu getiriyor.

PKK, bulunması kolay grup
Kandil'e giren Independent muhabiri Patrick Cockburn'ün yazısının başlığı. “PKK bulunması şaşırtıcı derecede kolay bir grup.

Cocburn yazısında “Erbil'in doğusuna 2,5 saat süren yolculuk yaptık. Vardığımız Sangassar köyünde bir 4X4 arazi aracı kiraladık. Yolda bizi Iraklı polisler durdurdu ama sadece ismimizi alıp bıraktı. Bu yollarda arazi aracı kullanmak çok önemli, çünkü yollar hem bozuk hem d dolambaçlı. Yarım saatte PKK noktasına ulaştık. Kalaşnikoflu militanlar bizi durdurdu. Burada kontrol PKK'da. Tepelerin yamacına PKK bayrakları ve Abdullah Öcalan'ın resimlerini taşlarla yapmışlar. Maliki veya Talabani'nin Bağdat'tan söylediği sözler ve tehditleri buraya hiç uğramamış.”

Le Monde'dan Patrice Claude ise “PKK ile Kandil Dağları'nda” başlıklı yazısında “Dağdaki bir virajı daha dönüyoruz ve aklımızda hiçbir şüphe kalmıyor: Dağın bir yüzünde karşımıza çıkan yüz Öcalan'a ait. Teorik olarak hala Irak'tayız. Ama bu topraklar her şeyden önce Türkiye'nin Kürt isyancılarına ait” diyor. Daily Telegraph gazetesinden Tim Butcher de Kandil'e giden Batılı gazetecilerden. Butcher'in yazısının başlığı: Burası bağımsız olmayı bekleyen bir ülke gibi. Guardian'dan Michael Howard ise gözlemlerini aktardığı yazısında PKK'ya moral veriyor: Hepsi şaşırtıcı bir biçimde canlı gözüküyorlar.

aktif haber