İşte Irak'ın Sunduğu Öneriler
Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Askeri, bugünkü görüşmelerde Türk tarafına sundukları önerileri açıkladı.Yakalarlarsa Verecekler

Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Muhammed Casim, akşam saatlerinde Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşmek üzere Polisevi'nden ayrıldı. Casim, ayrılmadan önce gazetecilerin soruları üzerine Sözcü Askeri'nin bir açıklama yapacağını söyledi. Irak heyetinin konakladığı Ankara Polisevi'nin önünde gazetecilere açıklama yapan Muhammed Askeri, ''Türk tarafının henüz yanıt vermediğini'' belirttiği bu önerileri şöyle sıraladı:

"Sınırda varolan Irak karakollarının, koalisyon güçlerinin koordinasyonuyla güçlendirilmesi ve yeni karakollar inşa edilmesi. Şimdiye dek yapılan siyasal görüşmelerin yanında askeri görüşmelerin de yapılması. Türkiye-ABD-Irak arasındaki üçlü koordinatörlük mekanizmasının yeniden işlemesi ve daha işlevsel duruma getirilmesi.''
Türk askerlerini Irak topraklarında bulmaları durumunda Türkiye'ye vereceklerini kaydeden Sözcü Askeri, ''Türkiye'de hükümetin, PKK terörü konusunda kamuoyu baskısı altında kaldığını anlıyoruz'' dedi.

Askeri, PKK sorununun askeri yolla değil, siyasal ve diplomatik çözümünü istediklerini söyledi. Sözcü, Türkiye'nin Irak'tan iade edilmesini istediği teröristlerle ilgili soruyu ise yanıtsız bıraktı.

aktif haber