ABD'nin her sene Türkiye'nin önüne çıkardığı ve sonra ertelediği 1915'te Ermeni "soykırımı" yapıldığına dair iddiaları içeren tasarı şimdilik yine ertelendi.

Ermeni tasarısına büyük destek veren Demokrat Partili 4 üye, Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'ye tasarıyı erteleme çağrısı yaptı. Milletvekilleri gerekçe olarak ise tasarının geçme şansının giderek azalmasını gösterdi.

ABD Temsilciler Meclisi'nde 1915 olaylarına ilişkin Ermeni tasarısını destekleyen milletvekilleri, Başkan Pelosi'ye, tasarıyı 'Bu yılın sonlarına veya 2008 yılına' ertelemesi çağrısında bulundu. Tasarıyı destekleyen Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri Adam Schiff, Frank Pallone, Brad Sherman ve Anna Eshoo, Pelosi'ye yazdıkları mektupta Türk-Amerikan ilişkilerindeki gerilim yüzünden, tasarının geçme şansının azaldığına dikkat çekti.

'2008'DE YAPILSIN' ÖNERİSİ

Üyeler,tasarının Genel Kurul'dan geçmemesinden ise oylamanın ertelenmesi gerektiğini ifade etti. Mektupta, tasarının kabul edilme ihtimali olan daha ileri bir tarihte oylanmasının tercih edildiği vurgulandı. Bu tarihin yıl sonu ya da 2008'de olabileceği belirtildi. Ermeni karar tasarısına destek, Türkiye'nin baskısı sonucu ABD Başkanı George W. Bush'un devreye girmesiyle son dönemde erimişti.

DIŞ POLİTİKADA DÜŞÜŞ

TemsilcilerMeclisi, 22 Kasım'daki Şükran Günü dolayısıyla, 16 Kasım'da tatile giriyor. Pelosi ve Demokrat Parti çoğunluk lideri Steny Hoyer daha önce, tasarının Şükran Günü tatilinden önce Genel Kurul gündemine getirilmesini planladıklarını açıklamışlardı. Ancak Pelosi, tasarıya desteğin erimesi ve karşı çıkanlar arasında 55-60 kadar Demokrat Partili'nin de yer almasının ardından, tasarının şimdilik gündeme gelmeyebileceğini söylemişti. Öte yandan Ermeni lobisinin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu kaybettiğinin ortaya çıkması, tasarı yanlıları arasında hayal kırıklığı yarattı. Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) icra direktörü Aram Hamparian tasarıya karşı çıkan Bush yönetimini ağır dille eleştirerek, 'ABD'nın çıkarlarını, değerlerimizden taviz vererek ilerletmeye çalışmak dış politikada hızlı bir düşüşün formülüdür' dedi.

Rice tasarıyı reddedenleri takdir etti

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 'ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Ermeni tasarısına, Genel Kurul'a getirilmesi durumunda karşı oy kullanmaya karar veren milletvekillerini takdir ettiğini' söyledi. Rice, tasarının geçirilmesinin çok vahim sonuçlarının olabileceğine işaret etti ve şunları söyledi: Türkiye ve İncirlik'ten giden kargo aracılığıyla askerlerimizin desteklenmesinde çok önemli stratejik rol oynuyor. Bu tasarı, Ortadoğu ile Batı dünyası arasında bir köprü olan İslami demokratik müttefikimize zarar verecektir. Özellikle de Irak yüzünden Türkiye ile gerginliğin yüksek olduğu bir zamanda. Tasarıya karşı oy kullanmaya karar verenleri takdir ediyorum.'

Amerikan yönetimi, 106 sayılı Ermeni tasarısının, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda oylamaya getirilmesini önlemek için lobi yürütüyordu. Uyarıları dikkate alan 55-60 Demokrat Partili milletvekili, Genel Kurul gündemine getirilse bile tasarı lehine oy kullanmayacağını açıklamıştı.

TBMM'den kınama

ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı tasarısı için başta TBMM de karşı harekete geçti. Meclis Genel Kurulu'nun 30 Ekim Salı günü yayınlayacağı deklarasyonla Türkiye'nin bu konudaki tavrı bir kez daha dünyaya duyurulacak. Siyasi partilerin tek tek söz alacağı toplantının sonunda bir bildiri ile Türkiye'nin tarihinden utanacak bir sayfası olmadığına işaret edilecek. Oybirliği ile alınacak karar tüm dünyaya da bir mesaj olacak. Bildiride şöyle denecek: 'Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin düzelmesini isteyen devletler bu girişimi zayıflatacak faaliyetlerden uzak durmalı. TBMM, yabancı parlamentolar tarafından siyasi amaçlarla karar alınmasını ve aydınlığa kavuşturulmamış bir tarihsel sorunun hangi yanının doğru olduğuna yasa yolu ile karar vermesini yakışıksız görmekte ve kınamaktadır.'
(Star)