Emeklilikte 'yasal' çifte maaş fırsatıTürkiye son haftalarda, SSK yasasındaki açıkları kullanarak emeklilik gelirini artırma yöntemlerini konuşuyor. Oysa, 4 yıldan bu yana çifte emekli maaşı alma imkanı bulunuyor.
Ayfer ARSLAN'ın haberi
Dört yıl önce devreye giren Bireysel Emeklilik Sistemi’nden (BES) emekli olanlara ‘Yıllık Gelir Sigortası’ ile normal sosyal güvenlik sisteminde olduğu gibi aylık maaş alma imkanı tanınacak. Hazine Müsteşarlığı’nın üzerinde çalıştığı Yıllık Gelir Sigortası’na ilişkin yönetmeliğin yayınlaması ile bireysel emeklilik sisteminden emekli olanlar isterlerse birikimlerini toplu bir kerede almak yerine aylık maaş olarak da alabilecek. Böylece sosyal güvenlik kurumlarının birinden emekli olanlar aynı süre içinde bireysele prim ödemeleri halinde emekliliklerinde çifte maaş keyfini yaşayacak.

ÖMÜR BOYU ALACAK

Emekli olduktan sonra bir anda yaşam kaliteleri düşen ve mevcut statükolarını devam ettiremeyenlere böylece büyük bir fırsat doğacak. Örneğin; SSK’lı olarak çalışan bir kimse aynı anda bireysel emekliliğe de prim öderse emekli olduğunda bir maaş SSK’dan bir maaş da bireyselden alacağı için aynı yaşam kalitesini çalışmadığı dönem içerisinde de sürdürmüş olacak. Üstelik sisteme girenler bu maaşı ömür boyu alacak.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Haziran ayında yürürlüğe giren Sigortacılık Kanunu’nun önemli maddelerinden birisi de Yıllık Gelir Sigortası’ydı. Yıllık Gelir Sigortası’na göre belirlenen emeklilik maaşı, aylık, üçer aylık, altı aylık veya yıllık olarak ödenebilecek. Emeklilik hesabındaki birikimlerin bir kısmını veya tamamının katılımcı bir kerede ödenmesini isterse, şirket yazılı bildirimden itibaren 7 iş günü içinde ödemekle yükümlü.

2 FARKLI UYGULAMASI VAR

Yıllık Gelir Sigortası’nın çerçevesinin çizilmesine rağmen Hazine’nin uygulamaya yönelik yönetmelikler üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Başkan Vekili ve Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, “Biz de Emeklilik Gözetim Merkezi’nde oluşturduğumuz alt komiteler aracılığıyla Hazine ile birlikte çalışarak daha kısa sürede uygulamaya geçirmek için çalışıyoruz” dedi.

Yıllık Gelir Sigortası’nın dünyada 2 şekilde uygulandığını anlatan Erhan Adalı, “Birincisi; biriktirmiş olduğunuz paranın size belli bir periyodda geri ödenmesi. Aylık, altı aylık dilimler halinde ödenip geri kalanının tekrar yatırıma yönlendirilmesi. Böylece paranız sistemde kalıyor, vefat halinde ise paranız varislerinize geçiyor. İkincisi; isterseniz yaşam boyu maaş alabilirsiniz. Erken vefat halinde ise fonlarınız sisteme kalıyor. Bizdeki

yönetmelik de bunların karması bir yapı olacaktır diye tahmin ediyorum” diye konuştu.

BÜTÇEYE İKİNCİ KATKI

AdalI’nIn verdiği bilgilere göre, BES’e katılım 30 yaşta yoğunlaşıyor. BES’i sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak değerlendiren Adalı, şöyle bir hesaplama yaptı:

“30 yaşında bireysel emekliliğe katılan bir kişi her ay 350 YTL yatırsa, burada yaklaşık 3 bin YTL’lik aylık gelirinin olduğu varsayımından yola çıkıyoruz. Emekli olduğunda en son aldığı maaşın yüzde 75’i kadar bir maaş alması lazım ki, yaşam standardında dramatik bir düşme olmasın. Yani 2 bin 250 YTL gibi bir maaş almanız gerekiyor ki, yaşam standardınız korunsun.

Türkiye’ye baktığımız zaman SSK’nın belli tavanları, tabanları var. Aylık maaşınız ne olursa olsun emeklilikte elinize geçecek maksimum maaş 900 YTL. BES’e 30 yaşında girip her ay 350 YTL yatırırsanız, 56 yaşında emekli olduğunuzda toplam 109 bin YTL para yatırmış oluyorsunuz. Toplam birikiminiz ise 270 bin YTL’ye ulaşıyor. Bu paranın isterseniz tamamını alabilirsiniz veya çok kabaca bir hesaplama ile her ay 1125 YTL civarında aylık maaş olarak da ömür boyu alabilirsiniz.

SSK ve Bağkur’dan gelen katkı ile beraber aylık elinize geçen para sizi 2 bin YTL gibi bir seviyeye çıkarmış olur.”


Akşam