Teröristlere büyük acılar yaşatacak. İşte Büyükanıt'ın 29 Ekim mesajı..

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, cumhuriyetin kuruluşunun 84. yıldönümü dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına hitaben bir mesaj yayımladı.

TERÖRÜN ÇİRKİN YÜZÜ

Cumhuriyet bayrağı altında toplanan Türk ulusunun bütünlüğüne zarar verme çabalarının dün olduğu gibi bugün de sürdüğünü, bu çabaların, bilim ve aklın yol göstericiliğinden uzaklaşarak Türk ulusunu karanlık devirlere çekmekten başka bir amaca hizmet etmediğini kaydeden Büyükanıt, şöyle dedi:

"Bugün, amaçlarına ulaşabilmek için önlerinde en büyük engel olarak gördükleri cumhuriyete ve onun kazanımlarına yönelik saldırılar yoğunluk kazanmıştır. Bir taraftan bu saldırılarla, diğer taraftan etnik milliyetçiliğe ve irticaya dayalı tehditlere zemin hazırlamaya çalışan çabalarla, devlet yapımıza zarar vermek hedeflenmiştir. Etnik milliyetçiliğe dayalı bölücülüğün yarattığı terörün çirkin yüzü son dönemdeki hain saldırılarla bir kez daha ortaya çıkmış ve tüm ulusumuzu yasa boğmuştur.

Son günlerde meydana gelen ve hepimizi çok üzen terörist saldırılardan büyük üzüntü duyuyor, kahraman şehitlerimizin acısını en derinden hissediyoruz. Ancak, bu acılar, bizim mücadele azmimizi artırmaktadır. Bize bu acıları yaşatanlara, o acıları hayal bile edemeyecekleri bir yoğunlukta yaşatacağız ve bu konuda kararlıyız.Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kasteden teröristler etkisiz hale getirilinceye kadar TSK'nın bu mücadeleyi sürdüreceğinden kimsenin kuşkusu olmasın."

İRTİCA TEHDİDİ

Genelkurmay'ın sitesinden duyurulan mesajında laiklik konusuna da değinen Büyükanıt, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş kazanımlarına kasteden irtica tehdidi karşısında da en büyük dayanağımız laikliktir. Cumhuriyetimizin dayandığı akılcı ve bilimsel tutumun ayrılmaz bir parçası olan laiklikten vazgeçilebileceğini düşünmek, çağdaş uygarlık hedefinden uzaklaşarak karanlıklar içine gömülmeyi arzu etmekle eş değerdir. Unutulmamalıdır ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ve vazgeçilmez değeri olan laiklik ilkesinin en güçlü savunucusu yine yüce ulusumuzun kendisidir ve biz onun hizmetkârıyız."
Büyükanıt, mesajını Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm diyene" sözüyle tamamladı.


internethaber