Sınırda kırmızı alarm

29 Ekim 2007Şenol ÇAKIR- Onur SAĞSÖZ / ÇUKURCA (Hakkari) (DHA)Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca ve İkiyaka bölgelerinde operasyonlarını sıklaştıran birlikler, önceki gece geç saatlerde kalabalık bir PKK'lı grubuyla karşılaştı. Yaklaşık bir saat süren sıcak temasın ardından teröristler, Çukurca yönüne doğru kaçtı.

Sınırdan son fotoğraflar (28 Ekim 2007)
Peşmerge sınırda siper kazıyor (27 Ekim 2007)

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca bölgesinde 12 askerin şehit edilmesinden sonra başlatılan operasyonlar kapsamında devriye görevi yapan güvenlik güçleri, önceki gün saat 22.00 sıralarında Dağlıca ve İkiyaka bölgelerinde 150 kişi oldukları tahmin edilen terörist grupla karşılaştı. ‘Dur’ ihtarından sonra başlayan sıcak çatışma bir saat sürdü.

Çatışmada Yüksekova kesminden püskürtülen teröristler, gecenin karanlığından ve bölgenin dağlık yapısından yararalanarak kaçtı. Çukurca’nın hemen karşısındaki Cilo ve Reşko dağlarına kaçtıkların saptanan teröristler için sınırda kırmızı alarm verildi.

Bölgede başlatılan operasyonlara gece görüş sistemi bulunan helikopterler de hava desetği verdi. Ayrıca sıfır noktalarındaki birliklerden her iki dağ yönüne doğru tank ve top atışları yapıldı.
Çukurca'nın Köprülü Mevkii'nde bu akşam saatlerinde şüpheli bir araç görüldüğü belirtilince üst düzeyde alarm verildi. Kontrol noktalarındaki tüm askerlere çelik yelek dağıtıldı, bazı yollar trafiğe kapatıldı, helikopterler yolları havadan denetime aldı.


hürriyet