+ Konu Cevapla
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

ÖSS'de yenilik

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  ÖSS'de yenilik Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309069

  :okur: ÖSS'de yenilik

  ÖSS'de yenilikÖSS'de başvuruların azaltılması için yeni yöntemler uygulanacak...

  29.10.2007 13:42Hükümetin 2008 Yılı Programı’nda, üniversitelere giriş sınavının uygulanma biçimiyle ilgili yeni yöntemler geliştirileceği, ÖSS’de tekrarlanan başvuruların azaltılması amacıyla üniversiteler ve programlar arasındaki geçişlerin esnek hale getirileceği bildirildi.

  Program’da, yükseköğretimden okul öncesine kadar eğitimin tüm kademelerinde öngörülen hedefler yer aldı.

  Programa göre, ortaöğretime ve üniversiteye giriş sistemi "öğrencileri, programlar hakkında yeterli düzeyde bilgilendiren, etkin bir rehberlik ve yönlendirme sistemiyle ilgi ve yeteneklerini eğitim süresi boyunca çok yönlü bir süreçle değerlendiren, okul başarısına dayalı ve müfredat programlarıyla uyumlu, okul dışı öğrenmeye ihtiyaç duymayacak" bir yapıya kavuşturulacak. Yükseköğretime giriş sınavının uygulanma biçimiyle ilgili yeni yöntemler geliştirilecek.

  ÖSS’de tekrarlanan başvuruların azaltılması amacıyla üniversiteler ve programlar arasındaki geçişler ÖSS puanı esas alınmak kaydıyla esnek hale getirilecek. Meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarında ya da yakın alanlarda devam edecekleri lisans programlarında "katsayı eşitsizliği" giderilecek.

  YENİDEN YAPILANMA

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK ve üniversiteler yeniden yapılandırılacak.
  MEB, merkez teşkilatı, "politikaları belirleyen, araştırma ve planlama yapan, pilot uygulamalara öncülük eden ve denetleyen" bir kurumsal yapıya kavuşturulacak.

  Talim Terbiye Kurulunun icrai görevlerinden arındırılarak asli görevlerine odaklanmasına yönelik düzenlemeler yapılacak. 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun gözden geçirilerek, bakanlık birimleri azaltılacak.

  YÖK, "Standart belirleme, koordinasyon, uzun dönemli planlama ve denetimden sorumlu" bir kuruluşa dönüştürülecek. Öngörülen yeni görevleri yerine getirmek üzere mevcut kurumsal kapasite, uzmanlığı esas alacak şekilde güçlendirilecek.

  Üniversitelerarası Kurul, en üst akademik organ haline getirilecek. Bu amaçla, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında Kanun ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ile ilgili diğer mevzuatta gerekli düzenlemeler yapılacak.

  ÜNİVERSİTELERDE "MÜTEVELLİ HEYET" YAPILANMASI

  Üniversiteler "idari ve mali açıdan özerk ve hesap verebilir bir yapıya kavuşturulacak." Performans esaslı bütçeleme ilkesi çerçevesinde üniversitelere ilk aşamada mali esneklik sağlanacak, ikinci aşamadaysa mali özerkliğin sağlanması için mevzuat değişikliği yapılacak.

  Üniversite yönetiminde merkeziyetçi yapının getirdiği sorunların giderilmesi amacıyla "mütevelli heyet" temelli bir yönetim yapısına geçilecek. Bu heyet üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesini, üniversitelerin yerel kalkınmaya katkılarının artırılmasını, toplumla bütünleşmesini ve öğrencilerin yönetime oy hakkı ile aktif katılımını sağlayacak şekilde oluşturulacak.

  ÜNİVERSİTELER FARKLILAŞACAK


  Mevcut beşeri, fiziki ve mali kaynakları dikkate alınmak suretiyle üniversitelerin araştırma ve öğretim üniversitelerine dönüştürülerek farklılaşmaları sağlanacak. Araştırma altyapısı yeterli olan üniversitelerin araştırmaya ve lisansüstü eğitime ağırlık vermeleri, diğer üniversitelerin ise daha çok ön lisans ve lisans eğitimine yoğunlaşmaları sağlanacak.

  Vakıf üniversitelerinin yükseköğretimdeki payı artırılacak, özel üniversite kurulmasına yönelik düzenlemeler yapılacak. Vakıf üniversitelerine sağlanan teşvikler kapsamında arsa tahsisi kolaylaştırılacak ve mali destekler artırılacak. Özel üniversite kurulmasına olanak sağlayacak gerekli mevzuat değişikliği yapılacak.

  Öğrencilerden alınan katkı paylarının yükseköğretimin finansmanındaki payı artırılacak. Finans sektörünün devlet güvencesi altında ekonomik gücü olmayan öğrencilere eğitim kredisi sağlamasına, kredilerin geri ödemesinin belli bir gelir seviyesine ulaşıldıktan sonra yapılmasına yönelik düzenlemeler gerçekleştirilecek.

  YURT SAYISI ARTIRILACAK

  Üniversite öğrencilerinin barındığı yurt sayısı artırılacak. Öncelikli il ve ilçeler ile 2006 ve 2007 yıllarında yeni kurulan 32 devlet üniversitesinin bulundukları illerde artan yurt ihtiyacının karşılanması amacıyla arsa temin etme ve ihale süreci hızlandırılacak yurt inşaatlarının kısa sürede tamamlanması sağlanacak.
  Üniversitelerde öğretim üyesi sayısının da artırılması planlanıyor.

  Öğretim üyesi yetiştirmek üzere gelişmekte olan üniversiteler ile gelişmiş üniversiteler arasında iş birliği ve koordinasyon artırılacak.

  Öğretim Üyesi Yetiştirme Programları’nı tamamlayan araştırma görevlilerinin hizmet verecekleri üniversitelerde en geç 6 ay içinde öğretim üyeliği kadrosuna atanması sağlanacak.

  Öğretim üyeliği mesleğinin daha cazip hale getirilmesi için araştırma görevlilerinden başlamak üzere özlük hakları iyileştirilecek.

  A.A. alintidir

 2. #2
  Aranan Üye sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy Baktabul'un Çılgını sevilayyy - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1.512
  Blog Yazıları
  7
  Tecrübe Puanı
  23022988

  Tanımlı Ce: ÖSS'de yenilik

  paylaşım için tşkler

 3. #3
  Alv
  AlvÇevrim dışı
  Paylaşimci Üye Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını Alv Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  1.270
  Blog Yazıları
  36
  Tecrübe Puanı
  35205409

  Tanımlı Ce: ÖSS'de yenilik

  " kredilerin geri ödemesinin belli bir gelir seviyesine ulaşıldıktan sonra yapılmasına yönelik düzenlemeler gerçekleştirilecek."
  süper olur valla okul bitince bizi kapıda beklemicekler yani hadi burda çalış diye...2 yıldan fazla süre sonra ödesek iyi olur yani

 4. #4
  VIP damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 Baktabul'un Çılgını damla_13 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Harikalar diyarı
  Mesajlar
  2.561
  Blog Yazıları
  67
  Tecrübe Puanı
  107374576

  Tanımlı Ce: ÖSS'de yenilik

  ztn cani sikilan ossyi deistirio

 5. #5
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  Tanımlı Ce: ÖSS'de yenilik
  üniversitelerin yapılandırılması mı???
  şimdi mi yapılandıracaklar biraz geç olmadı mı????

Benzer Konular

 1. Facebook'ta Bir Yenilik Daha
  By кıνıяcıк in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-15-2010, 10:54
 2. Bir yenilik daha
  By elma in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-20-2009, 11:13
 3. Gnçtrkcll'den bir yenilik
  By XxCANISIxX in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 02-09-2008, 12:38
 4. Eğitimde 10 yenilik
  By hayalet_0312 in forum Eğitim Öğretim Bölümü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-08-2007, 17:00

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0